Paříž - Francouzská armáda za použití tanků a bombardérů vytlačuje radikální islamisty dál od maliské metropole Bamaka, ale rebelové mají stále v rukou více než polovinu území Mali.
Paříž poslala do Mali přes dvě tisícovky vojáků, mnozí se přesunuli z trvalých základen v Čadu. Francouzský prezident Francois Hollande připouští, že intervence může trvat déle než původně zamýšlených několik týdnů.
Mezinárodní africké jednotky míří do Mali jen pomalu. K hranici se zatím blíží jen konvoj čadské armády.
Africké síly navíc nebudou vybavené jako Francouzi. Ti se teď zaměří na velká města na severu země, včetně známého Timbuktu, které je hlavní baštou rebelů.
Počet francouzských vojáků v zemi ještě poroste, ale podle zdrojů z Elysejského paláce by neměl překročit tři tisíce. Africký mezinárodní kontingent by měl mít pět tisíc mužů.
Jednotky islamistů, které ovládly sever Mali, tvoří hlavně dvě skupiny. První je Al-Káida islámského Maghrebu, složená z extremistů různých národností. Převážně ale z Alžířanů.
Druhou skupinou je Ansar Dine, v níž jsou zastoupeni i místní Malijci, včetně dezertérů z armády a Tuaregů.
Síla obou skupin výrazně vzrostla po svržení Muammara Kaddáfího v Libyi, kde se dostali k velkému množství zbraní. Například k raketám země-vzduch.
Ve městě Diabaly, ze kterého rebelové uprchli po francouzských náletech v pondělí, maliští vojáci nalezli bedny plné zbraní a munice.
Místní lidé vypověděli, že je stoupenci Al-Káidy naháněli do domů jako živé štíty při francouzském bombardování.
"Bylo nás v jednom domě dvanáct. Neměli jsme jídlo ani vodu. Nedovolili nám odejít a říkali, že zemřeme všichni spolu a ti, kdo chtějí odejít, jsou nevěřící," řekl agentuře Reuters osmnáctiletý Seydou Diarra.
Lidé, kteří uprchli ze severní části země, obsazené islamisty, řekli pracovníkům Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky o tom, že rebelové zastrašují své odpůrce utínáním rukou a do svých řad rekrutují i dvanáctileté chlapce.
Ale i maliské vládní jednotky se při postupu proti islamistům okupujícím sever země dopustily "řady hromadných poprav" a dalších zločinů, uvedla ve středu Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH se sídlem ve Francii. Žádá mezinárodní vyšetření těchto zločinů.
Teroristům, kteří v reakci na francouzskou invazi do Mali napadli minulý týden plynárenský komplex v Ajn Amanás, podle alžírských vyšetřovatelů zřejmě velel občan Kanady.
Potvrzují se tak dřívější zprávy o tom, že v Mali, jižním Alžírsku, Nigeru či Mauretánii se mezi ozbrojenci Al-Káidy pohybují i radikálové z Evropy a Severní Ameriky. Například z Francie, Belgie nebo Itálie.
Paříž se rozhodla pro intervenci poté, co Al-Káida islámského Maghrebu postoupila už do vzdálenosti několika stovek kilometrů od metropole Bamaka a slabá maliská armáda jim v tom nedokázala zabránit.
Zvětšily se tak obavy, že Al-Káida chce z Mali učinit africkou podobu Afghánistánu, kde se usadila v devadesátých letech a zřídila si tam výcvikové tábory.