Šerpy děsí vyhlídkové lety u Mount Everestu. Bojí se lavin

Zahraničí Zahraničí
29. 4. 2016 18:30
Šerpové žijící v Himálaji, kteří pracují jako horští průvodci a nosiči, se obávají lavin. Podle nich je mohou způsobit helikoptéry, ve kterých se turisté účastní vyhlídkových letů nad "střechou světa". Přestože se letecké společnosti brání, že něco takového není možné, úřady neberou obavy Šerpů na lehkou váhu. Tradiční etnikum žije a pracuje ve vysokých nadmořských výškách mezi ledovci v neustálém strachu. Poslední dva roky zasáhly oblast dvě ničivé katastrofy, které si vyžádaly smrt přes tří desítek lidí.
Himálaj s nejvyšším vrcholem světa Mount Everest.
Himálaj s nejvyšším vrcholem světa Mount Everest. | Foto: Reuters

Káthmándú - Cestovat do Himálaje se dá i bez horolezecké průpravy. Majetnějším turistům nabízejí místní firmy přelety nad nejvyšším pohořím světa v helikoptérách.

Tento způsob turistiky se ale nelíbí místním Šerpům. Mají obavy, že vrtulníky mohou způsobovat uvolňování lavin.

"Máme strach, že kvůli vibracím způsobeným helikoptérami můžou prasknout ledové a sněhové bloky na horách, které se nacházejí nad ledovcem v Khumbu," vysvětlil horský průvodce Pasang Kaji reportérům z televizní stanice BBC.

Kvůli přírodním katastrofám, které zasáhly Nepál v posledních letech, nebyla už dva roky podniknuta ani jedna expedice na Mount Everest. Následkem loňského ničivého zemětřesení zahynulo pod lavinou v základním táboře minimálně 18 horolezců. V roce 2014 pohřbil ledovec 16 Šerpů.

Kvůli těmto událostem byla cesta na vrchol přesunuta a vede nyní právě přes zrádný úsek na ledovci v Khumbu.

"Mezi Šerpy panuje hluboce zakořeněný strach, že mohou být také v tomto roce zasaženi lavinami, a helikoptéry tyto obavy ještě zvyšují," vysvětluje Pasang Kaji.

Neustálý strach v životě Šerpů

Vyhlídkové lety jsou v oblasti Mount Everestu povolené jen do nadmořské výšky 5364 metrů, kde se nachází základní tábor. Firmy, které tyto lety zprostředkovávají ale tvrdí, že krouží nad oblastí Khumbu a lety povolení mají.

Nařízení Úřadu pro letectví v Nepálu ale hovoří jasně. Nad základním táborem smějí vrtulníky létat jen při záchranných akcích a při mimořádných událostech.

Nepálské úřady obavy Šerpů, kteří mají na "střeše světa" svůj domov, neberou na lehkou váhu i přesto, že letecké společnosti jakékoliv nebezpečí vylučují.

"Létáme přes 700 metrů nad zemí a udržujeme alespoň kilometrovou vzdálenost od hor, takže neexistuje žádný způsob, jakým by vibrace mohly uvolnit lavinu," nechal se slyšet předseda nepálských aerolinek (AOAN). Tvrdí, že během sezóny proběhne zhruba šest vyhlídkových letů za týden.

Ze základního tábora ale zaznívají jiné názory. Přelety jsou podle Šerpů stále častější.

Nehledě na skutečná rizika pro ně představují značnou psychickou zátěž. Žijí a pracují v křehkém prostředí mezi ledovci a jakkoliv mohou být jejich obavy neopodstatněné, faktem zůstává, že žijí kvůli helikoptérám v neustálém strachu z pohromy.

Do pořadu Cesty do neznáma si Radek Jaroš tentokrát pozval kamaráda Jana Trávníčka a mimo jiné se bavili i o nebezpečí horolezeckého dopingu. | Video: Radek Jaroš
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy