Nepál řeší, koho pustí na Everest. Rozhodovat bude věk i zdravotní stav

ČTK ČTK
29. 9. 2015 14:45
Novými opatřeními chce vláda v Káthmándú mimo jiné ukončit hazardování ve snaze dosáhnout na Everestu různých světových rekordů. Nejvyšší hora světa má být zapovězena lidem mladším 18 a starším 75 let. Úřady by měly posuzovat i kondici a zkušenosti zájemců.
Foto: Reuters

Káthmándú - Nepálská vláda zvažuje, že zavede věkové omezení pro horolezce, kteří se chtějí pokusit o výstup na nejvyšší horu světa.

Podle navrhovaných opatření by Mount Everest měl být zapovězen lidem mladším 18 a starším 75 let. Úřady by měly posuzovat i kondici a zkušenosti zájemců.

Na stezku k vrcholu by se tak neměli dostat například úplní horolezečtí začátečníci či lidé s vážnými zdravotními handicapy, napsal server BBC.

"Všichni horolezci, kteří se chtějí pokusit o pokoření Mount Everestu, by měli mít zkušenosti ze středně vysokých hor," uvedl mluvčí nepálského ministerstva turistiky Móhan Sapkota. Podle něj by žadatel o povolení k výstupu na Everest měl mít za sebou alespoň jednu expedici na horu vyšší než 6500 metrů.

Výstup jen pro zdravé

Nepálská vláda na povoleních k výstupu na Everest vydělává ročně miliony dolarů. Po sérii neštěstí v posledních několika letech ale čelí kritice za špatnou organizaci výstupů.

V roce 2014 si jedno z neštěstí na Everestu vyžádalo životy 16 Šerpů. Letos byla předčasně ukončena jarní lezecká sezona, když mohutné zemětřesení strhlo lavinu, která zabila 18 horolezců.

Novými opatřeními chce vláda v Káthmándú mimo jiné ukončit hazardování ve snaze dosáhnout na Everestu různých světových rekordů. Nejmladšímu horolezci, který stanul na nejvyšším vrcholu světa, bylo 13 let; nejstaršímu 80 roků.

V roce 2006 se Novozélanďan Mark Inglis, který přišel kvůli omrzlinám o obě nohy, stal prvním člověkem s amputovanými dolními končetinami, jenž se dostal na vrchol. O pět let dřív byl americký horolezec Erik Weihenmayer prvním nevidomým, který se mohl pochlubit stejným výkonem.

"Myslím si, že bychom neměli vydávat povolení lidem, kteří jsou slepí, nemohou chodit nebo nemají ruce," prohlásil Góvinda Karki z ministerstva turistiky. "Nejedná se o žádnou diskriminaci. Výstup na Everest není legrace," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy