Washington - Je možné propustit zaměstnance za to, že na internetové sociální síti kritizuje svého šéfa? Tuto otázku bude řešit soud v americkém Connecticutu. A právníci se těší na precedens - poprvé se totiž do sporu na straně zaměstnance zapojil federální úřad.
Národní rada pro pracovně-právní vztahy (National Labor Relation Board - NLRB) se na soud obrátila s žalobou na údajně protiprávní vyhazov zaměstnankyně záchranné služby.
Technička Dawnmarie Souza se pohádala s nadřízeným, který odmítl žádost, aby se vypracování odpovědi na stížnost zákazníka na její práci účastnil zástupce odborů.
Svého šéfa si po příchodu z práce domů podala také na internetu a vůbec si nebrala servítky. Použila několik sprostých slov a naznačila, že nadřízený to nemá v hlavě v pořádku. Její příspěvek na sociální síti souhlasně komentovali i další kolegové z práce.
Zakázat kritiku nelze
Dotčený nadřízený následný vyhazov zdůvodnil mimo jiné právě veřejným ponížením na internetu a porušením firemních pravidel, která hanobení zaměstnavatele a nadřízených zakazují.
Zástupci NLRB s tím ale nesouhlasí: "Není zakázáno mluvit o svém šéfovi se svými kolegy. Není ani zakázáno vyjadřovat své názory nebo kritické připomínky. Jediným rozdílem v tomto případě je, že tak zaměstnankyně učinila na Facebooku. Ale bylo to v jejím volném čase a na jejím vlastním počítači," vysvětluje šéf pobočky NLRB v Hatrfordu Jonathan Kreisberg.
Právníci, které citoval americký deník New York Times, se shodují v tom, že podle amerických zákonů firmy nemohou svým zaměstnancům zakazovat kritiku svých nadřízených. Ale nadávky na Facebooku jim nemusí vždy projít. Jasněji by mohlo být po novém roce. Americký soud naplánoval jednání v tomto případě na 25 ledna.
Vyhazovy v Česku? Zatím výjimečně
V České republice zatím zaměstnanci podle dostupných dat s propouštěním za poznámky na sociálních sítích příliš velké zkušenosti nemají.
V roce 2009 popsal jeden případ časopis Týden. Zaměstnanec dopravní společnosti se na Facebooku pochlubil rekordní denní tržbou a nadřízení ho pak přiměli k odchodu dohodou.