Bělehrad/Haag - Okamžik, kdy se bývalý předák bosenských Srbů Radovan Karadžič objeví před trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu, se odkládá. Přiznali to vyšetřovatelé soudu.
Právník Karadžiče totiž hodlá využít v maximální míře třídenní lhůty pro odvolání proti vydání a odvolá se až na poslední chvíli v pátek. Vyšetřovatelé jsou i tak přesvědčeni, že Karadžič v Haagu skončí a bude se tam zodpovídat z obvinění z genocidy a zločinů proti lidskosti.
Pokud se tak stane, hodlá se Radovan Karadžič hájit sám.
Napodobil by tak v tomto ohledu svého někdejšího spojence, bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče. Ten se však konečného verdiktu nedočkal - zemřel ve vazbě.
"Karadžič bude mít tým právníků v Srbsku, kteří mu s jeho obhajobou pomohou, ale hájit se bude sám," prohlásil jeho právník Svetozar Vujačič, který však zároveň oznámil, že hodlá využít veškerých právních prostředků, aby extradici svého klienta do Haagu zabránil.
"Nemyslím, že soud moje odvolání přijme, ale chci narušit plán na jeho vydání. Využijeme svých práv a odvoláme se v poslední možný den, v pátek. Radovan se cítí skvěle, je mnohem klidnější než já a jeho zdravotní stav je dobrý," řekl právník.
Čtěte také: Karadžiče údajně našli američtí a britští špioni
Haag se na Karadžiče těší
Sotva lze označit za překvapení, že mezi prvními, kdo přivítali zatčení jednoho z nejhledanějších mužů světa, Radovana Karadžiče, byli i představitelé tribunálu, který by jej měl soudit.
I podle řady komentátorů jde o moment, který může přispět ke zvýšení legitimity nejen Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), ale i ostatních podobných institucí, které se navzdory všem překážkám snaží, aby za válečné zločiny byli trestáni i ti nejvýše postavení činitelé.
"Při vědomí závažnosti obvinění, která proti němu obžaloba vznesla, nespouští tribunál ze zřetele, že se na Karadžiče v plné míře vztahuje presumpce neviny, a je připraven využít všech svých kompetencí k zajištění spravedlivého veřejného procesu v souladu s nejvyššími standardy mezinárodního práva," píše se v prohlášení pro média, které bylo zveřejněno na internetových stránkách ICTY.
Vzpruha v pravý čas
Na konto čerstvé vlny zvýšeného zájmu o činnost mnohými vysmívaného a zpochybňovaného tribunálu padá zřejmě i skutečnost, že do internetové databáze jím projednávaných případů se v úterý dopoledne prakticky nedalo dostat.
Profil: Soudní tribunál v Haagu (ICTY) |
Pro ICTY jde o více než vítanou vzpruhu v době, kdy se mu nezadržitelně krátí mandát. Nejpozději do konce příštího roku chce uzavřít veškeré projednávané případy a další rok si dává na vyřízení všech odvolání.
Vše o dopadení Karadžiče
- Skrývání: Karadžič měl dokonalý převlek. Živil se jako lékař
- Karadžič: Jak bohatý hrdina zchudl a byl dopaden
- Reakce: Bosňané slaví, nacionalisté hrozí
- Brusel chce rychlejší výhody pro Srby. Za Karadžiče
- Profil: Jak se stal Karadžič nejhledanějším mužem Evropy
- Život v datech: Od morbidního básníka k válečnému zločinci
- Obrazem: Roky, kdy diktoval válku
Po Karadžičově dopadení zůstávají ze 161 lidí, na něž soud dosud vydal zatykač, na svobodě už jen dva - Ratko Mladić a Goran Hadžić.
Většina případů už byla vyřízena (56 lidí odsouzeno, 10 osvobozeno, 36 případů bylo zastaveno, zbytek je nadále projednáván) a v dohledné době by dokonce měli být propuštěni první z potrestaných.
Na svobodu se tak zřejmě v nejbližších dnech či týdnech dostane Duško Tadić, který byl vůbec první osobou, na níž ICTY vydal zatykač. Obvinění se vztahovala k jeho podílu na zločinech spáchaných v zajateckém táboře Omarska v roce 1992.
I se započtením času, který strávil ve vazbě, si totiž už odseděl dvě třetiny svého 20letého trestu. A soud dal najevo, že se jeho podmínečnému propuštění nebrání.
Na každého jednou dojde?
Jak ale píše list New York Times, pro mnoho lidí v čele s příbuznými obětí srebrenického masakru, který vynesl Karadžičovi obvinění z genocidy, dosud tribunál zůstával bezzubou show, která ročně spolyká 150 miliónů dolarů, aniž by vedla k potrestání těch nejhlavnějších strůjců válečného běsnění na Balkáně.
To se nyní s Karadžičovým vydáním do Haagu může změnit. I když, jak upozorňuje Richard Goldstone, historicky první vrchní žalobce ICTY, ještě zbývá jeden "drobný krůček".
Jan Urban: Ironie Karadžičova konce | |
Matyáš Zrno: Jak jsem prožil zatčení Karadžiće |
"Já jen doufám, že Mladić přijde na řadu hned vzápětí," prohlásil jihoafrický právník v narážce na Karadžičovu pravou ruku, generála Ratka Mladiče.
Ten stál v době bosenské války v čele bosenskosrbské armády a na genocidě ve Srebrenici má podle obžaloby lví podíl. Spolu s někdejším předákem krajinských Srbů v Chorvatsku Goranem Hadžičem je také vůbec posledním z balkánských psanců, kteří ještě zůstávají na svobodě.
Richard Dicker, který v organizaci Human Rights Watch vede sekci pro mezinárodní spravedlnost, si ale po dopadení člověka, který podle něj "ztělesňoval beztrestnost", dopřává opatrný optimismus: "Pro mezinárodní spravedlnost je to (= zatčení Karadžiče) velice dobrá věc," řekl listu New York Times. "Potvrzuje to, myslím, že spravedlnost má dlouhou paměť a daleký dosah."
Německý list Der Tagesspiegel s odvoláním na své zdroje z bezpečnostních složek uvedl, že osobou, která stojí za Karadžičovým dopadením, může být právě Mladič. Ten se prý mohl tímto způsobem snažit se srbskou vládou vyjednat to, že nebude poslán do Haagu, ale souzen v Srbsku.
Čtěte také: Mladič je poslední velká ryba. Stále však uniká