reklama
 
 

Bosna oslavuje dopadení Karadžiče, nacionalisté hrozí

22. 7. 2008 9:57
Je to fraška, vzkázal Karadžič z cely

Sarajevo - Zatčení bývalého prezidenta Republiky srbské Radovana Karadžiče vyhnalo v některých částech Bosny a Hercegoviny do ulic tisíce lidí.

"Zavolal jsem a vzbudil celou svou rodinu," řekl agentuře Reuters obyvatel Sarajeva Fadil Bico za oslavného zvuku klaksonů aut a útržků z Karadžičových nenávistných válečných projevů, které přehrávalo bosenské státní rádio.

Právě třiačtyřicet měsíců trvající obležení Sarajeva a jeho bombardování srbskými jednotkami se stalo symbolem krutosti občanské války, která bývalou Jugoslávii zmítala na počátku 90. let minulého století.

Společně s velitelem jednotek bosenských Srbů Ratko Mladičem, který stále spravedlnosti uniká, je Karadžič obviněn také z organizovaní masakru osmi tisíc bosenských muslimů, který se odehrál ve Srebrenici na konci války v roce 1995.

"Zatčení Radovana Karadžiče je potvrzením, že každý zločinec bude nakonec postaven před soud," říká Munira Subašicová, která vede Asociaci srebrenických vdov.

"Doufám, že lidé, kteří museli být kvůli Karadžičovi zticha, začnou odhalovat umístění masových hrobů a nechají nás dozvědět se pravdu o našich milovaných," dodala.

Více o Karadžičově zatčení

S Karadžičovým zatčením naopak nejsou vůbec spokojeni srbští nacionalisté. Ti v něm vidí hrdinu, který se pokusil zachránit Jugoslávii před rozpadem.

"Toto je platba Evropské unii za to, že přivedla novou vládu k moci," citovala Reuters Aleksandra Vučiče ze Srbské radikální strany, jedné z nejsilnějších srbských stran. "Karadžič je srbský hrdina. Bude zde silná reakce odporu."

Nevzdá to, vzkázal bratr Luka

Sám Karadžič z cely předběžného zadržení po svém právníkovi vzkázal, že celé zatčení je fraška. Také bratr zadrženého exlídra bosenských Srbů Luka se domnívá, že se Radovan Karadžič bude vydání do Haagu bránit soudní cestou.

"Tak snadno se nevzdá, to není v jeho nátuře," řekl novinářům před budovou soudu.

Detaily o Karadžičově zatčení mají být zveřejněny na dopolední tiskové konferenci.

autor: Reuters, gaz | 22. 7. 2008 9:57

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama