Bosna oslavuje dopadení Karadžiče, nacionalisté hrozí

Reuters, gaz
22. 7. 2008 9:57
Je to fraška, vzkázal Karadžič z cely
Okamžitě poté, co agentury oznámily zprávu o zatčení Radovana Karadžiče, vypukly v ulicích bosenského hlavního města Sarajeva noční oslavy.
Okamžitě poté, co agentury oznámily zprávu o zatčení Radovana Karadžiče, vypukly v ulicích bosenského hlavního města Sarajeva noční oslavy. | Foto: Reuters

Sarajevo - Zatčení bývalého prezidenta Republiky srbské Radovana Karadžiče vyhnalo v některých částech Bosny a Hercegoviny do ulic tisíce lidí.

"Zavolal jsem a vzbudil celou svou rodinu," řekl agentuře Reuters obyvatel Sarajeva Fadil Bico za oslavného zvuku klaksonů aut a útržků z Karadžičových nenávistných válečných projevů, které přehrávalo bosenské státní rádio.

Právě třiačtyřicet měsíců trvající obležení Sarajeva a jeho bombardování srbskými jednotkami se stalo symbolem krutosti občanské války, která bývalou Jugoslávii zmítala na počátku 90. let minulého století.

Společně s velitelem jednotek bosenských Srbů Ratko Mladičem, který stále spravedlnosti uniká, je Karadžič obviněn také z organizovaní masakru osmi tisíc bosenských muslimů, který se odehrál ve Srebrenici na konci války v roce 1995.

A worker checks the new issue of the day's newspaper, featuring Radovan Karadzic on the front page, in Belgrade July 22, 2008. Karadzic, one of the world's most wanted men, has been arrested, a statement from the office of Serbian President Boris Tadic said on Monday. The headline reads: "Karadzic arrested". REUTERS/Marko Djurica (SERBIA)
A worker checks the new issue of the day's newspaper, featuring Radovan Karadzic on the front page, in Belgrade July 22, 2008. Karadzic, one of the world's most wanted men, has been arrested, a statement from the office of Serbian President Boris Tadic said on Monday. The headline reads: "Karadzic arrested". REUTERS/Marko Djurica (SERBIA) | Foto: Reuters

"Zatčení Radovana Karadžiče je potvrzením, že každý zločinec bude nakonec postaven před soud," říká Munira Subašicová, která vede Asociaci srebrenických vdov.

"Doufám, že lidé, kteří museli být kvůli Karadžičovi zticha, začnou odhalovat umístění masových hrobů a nechají nás dozvědět se pravdu o našich milovaných," dodala.

Více o Karadžičově zatčení

S Karadžičovým zatčením naopak nejsou vůbec spokojeni srbští nacionalisté. Ti v něm vidí hrdinu, který se pokusil zachránit Jugoslávii před rozpadem.

"Toto je platba Evropské unii za to, že přivedla novou vládu k moci," citovala Reuters Aleksandra Vučiče ze Srbské radikální strany, jedné z nejsilnějších srbských stran. "Karadžič je srbský hrdina. Bude zde silná reakce odporu."

Nevzdá to, vzkázal bratr Luka

Sám Karadžič z cely předběžného zadržení po svém právníkovi vzkázal, že celé zatčení je fraška. Také bratr zadrženého exlídra bosenských Srbů Luka se domnívá, že se Radovan Karadžič bude vydání do Haagu bránit soudní cestou.

"Tak snadno se nevzdá, to není v jeho nátuře," řekl novinářům před budovou soudu.

Detaily o Karadžičově zatčení mají být zveřejněny na dopolední tiskové konferenci.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy