"Vycpěte Němce!" Anglie vyhlásila Německu válku. O míč

ČTK ČTK
27. 6. 2010 13:57
Buďme rádi, že se druhá světová válka nerozhodla na penalty, píší britské noviny
Dvě světové války (1914-1918, 1939-1945). A teď mistrovství světa.
Dvě světové války (1914-1918, 1939-1945). A teď mistrovství světa. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Se zatajeným dechem očekává Anglie dnešní osmifinálový zápas fotbalového mistrovství světa se svým tradičním rivalem Německem. Titulní stránky nedělníků burcují anglické fotbalisty a fanoušci doma se chystají si utkání za krásného letního odpoledne pořádně užít.

Britský premiér David Cameron poslal svěřencům trenéra Fabia Capella vzkaz a popřál jim hodně štěstí. Cameron, který je na summitu skupiny G20 v Kanadě, uvedl, že mezi rozhovory chce za každou cenu vidět aspoň kus druhého poločasu.

Hráčům popřáli úspěch i princové William a Harry. "Pokud naši chlapci udělají, co mohou, naše země na ně bude hrdá," řekl Harry.

Britské nedělníky jsou ale dnes mnohem přímočařejší. The Observer píše o "utkání, které se musí vyhrát", Sunday Express slibuje "Nenecháme se zastrašit", The Daily Star vyhrožuje "Vycpeme Němce".

News of the World přinesl - v narážce na tři lvy v anglickém znaku - na první stránce snímky tří hlavních hvězd anglického týmu Stevena Gerrarda, Johna Terryho a Waynea Rooneyho s vyceněnými lvími tesáky a doplnil je skutečným lvem s anglickou vlajkou na čele.

The Sunday Telegraph ocenil, že přísný trenér Capello dovolil hráčům, aby za nimi v sobotu večer přijely manželky a přítelkyně.

Fanoušci v Anglii se chystají sledovat utkání na nejrůznějších místech. V řadě hospod jsou již místa několik dní rezervovaná předem. Vzhledem k tomu, že je horko a svítí slunce, mnoho lidí se chystá spojit fotbal s rožněním na zahradách.

Připraveny jsou na mnoha místech velkoplošné obrazovky. Fotbal tak budou sledovat i desetitisíce návštěvníků známého hudebního festivalu v Glastonbury. Obrazovky jsou v centru měst jako Leeds, Manchester nebo Bristol. Nejsou ale v Londýně, kde se starosta Boris Johnson rozhodl je nerozmísťovat z bezpečnostních důvodů.

Za 3 zápasy dali Angličané jen 2 góly. To není dobrá zpráva. (Radost z branky do sítě Slovinska.)
Za 3 zápasy dali Angličané jen 2 góly. To není dobrá zpráva. (Radost z branky do sítě Slovinska.) | Foto: Reuters

Německo není pro Angličany soupeř jako každý jiný - vzhledem k tradiční historické a fotbalové rivalitě obou národů. Poměrně rozšířená, i když již dávno oslabená averze Angličanů k Němcům nedosahuje stejně tradiční nedůvěry vůči Francouzům.

Ale i tak angličtí fanoušci popichují své německé protějšky pokřikem "dvě světové války a jedno mistrovství světa" v narážce na dvě porážky Německa ve světových válkách a jedné prohry ve finále mistrovství světa v roce 1966.

Britská média ale žádají odvetu i za památné prohry posledních desetiletí - dramatickou porážku 2:3 po prodloužení ve čtvrtfinále v roce 1970 v Mexiku a semifinále v roce 1990 se ztraceným postupem po penaltách. Na penalty prohráli Angličané s Němci i v semifinále mistrovství Evropy na domácí půdě v roce 1996.

Miliony Angličanů jsou odkojeny komediálním televizním seriálem o záložácích za druhé světové války Dad's Army (Tatínkova armáda). A každý Angličan zná dnes již legendární výrok "Nezmiňujte válku", kterou v seriálu Hotýlek pronesl hoteliér Basil Fawlty (v podání Johna Cleese), když poučuje personál před příjezdem německých hostů.

Válku klidně zmiňujte, řekl tak německý velvyslanec v Londýně Georg Boomgaarden nedělníku The Sunday Telegraph. "Fanoušci zmiňují historické události. To je ale folklór, fanoušci nepůjdou do zbraně," prohlásil v nadsázce velvyslanec.

Sport stále hledá příběh a toto utkání je zatíženo více historickými významy než vylodění v Normandii, napsal The Sunday Telegraph a vyzval své čtenáře, aby hodili "zkreslenou historii" za hlavu a užívali si fotbal. "Ale buďme přece jen rádi, že se druhá světová válka nerozhodovala na penalty," neodpustil si poznamenat nedělník.

 

Právě se děje

Další zprávy