Výbuch metanu v ruském dole zabil nejméně 43 lidí

Zahraničí Zahraničí
11. 5. 2010 6:05
Metan explodoval v dole Raspadskaja na Sibiři

* Aktualizovali jsme počet obětí a pohřešovaných * První silný výbuch dolem otřásl v sobotu. Během záchranných prací metan vybuchl v neděli podruhé

Moskva - Počet obětí sobotního výbuchu metanu v uhelném dole Raspadskaja na Sibiři stále stoupá. Agentury nyní hovoří o nejméně 43 obětech a 47 pohřešovaných.

Ti zůstávají stále v podzemí. Přičemž naděje, že budou nalezeni živí, je podle ruských zdrojů už jen mizivá. Mezi nezvěstnými je i 20 důlních záchranářů, kteří spěchali pomoci horníkům uvězeněným po prvním výbuchu. V cestě na povrch jim však zabránil druhý výbuch, který dolem otřásl v neděli brzy ráno.

Důl Raspadskaja se nachází ve městě Mežducherensk v Kemerovské oblasti. V ní na konci roku 2008 výbuch metanu v dole Uljanovskaja zabil 108 horníků.

Raspadskaja je jedním z největších dolů v Rusku.

V době první exploze bylo pod zemí 359 horníků, většina se podařilo vyfárat na povrch.

Záchranné práce se v neděli ráno zastavily kvůli druhému výbuchu. Vedení po něm ztratilo kontakt s dvaceti záchranáři. Guvernér Kemerovské oblasti Amana Tulejeva odmítl další záchranáře "poslat na smrt". Do podzemí se alespoň pumpuje vzduch, který vytlačuje metan a zvyšuje šanci uvězněných lidí na přežití. Riziko dalších explozí je ale stále velké.

O situaci v místě se už telefonicky informovali jak ruský prezident Dmitrij Medveděv, tak premiér Vladimir Putin.

Ruské doly jsou společně s ukrajinskými a čínskými považovány za nejnebezpečnější na světě, protože používají zastaralé technologie a bezpečnostní opatření v nich často nejsou dodržována.

Naposledy zemřelo v prosinci osm horníků v dole u města Nižnij Tagil na Urale. Od roku 1991 zahynulo v ruských a ukrajinských dolech několik tisíc horníků.

 

Právě se děje

Další zprávy