Londýn - Ze světa chodí neustále zprávy o dalších a dalších vymírajících živočišných druzích. Skupině vědců se ale podařilo nalézt živočichy, které desítky let lidské oko nevidělo a byli tak považováni za vyhynulé.
Informuje o tom stanice BBC.
Jedná se o žábu, označovanou latinským názvem Hyperolius sankuruensis, která žila a zdá se tedy že stále ještě žije v Africe. Poslední kus byl spatřen v Zairu (tehdejší název pro současnou Demokratickou republiku Kongo) v roce 1979.
Expedice, vedená Robinem Moorem z organizace Conservation International, nyní ale na tuto žábu narazila.
"Je velmi zvláštní dívat se na ní a vědět, že ji dříve tak dlouho nikdo neviděl. Naposledy to bylo v době, kdy Sony prodala svého prvního walkmana," uvedl Moore v rozhovoru pro BBC.
Z říše mrtvých a zapomenutých vědci "vyzvedli" také další africkou žábu Hyperolius nimbe. Ta zmizela lidem z očí dokonce ještě o desetiletí dříve, naposledy byla spatřena v roce 1967 na území Pobřeží Slonoviny.
Ještě zajímavější objev se povedl v Mexiku, kde další expedice spatřila malého mloka, latinsky označovaného jako Chiropterotriton mosaueri. Poslední záznamy o něm se datují dokonce do roku 1941.
Mlok potřebuje k životu vlhké jeskyně a někteří ochránci zvířat se domnívali, že vyhynul kvůli rozsáhlému kácení lesů v oblastech, kde se vyskytoval.
Moore ale mírní optimismus. Podle něj jde spíše o výjimky. Většina tvorů, považovaných za vyhynulé v posledních desetiletích, je podle něj skutečně nenávratně ztracena.