Nové objevy: Chobotnice s křídly a krab jako talíř

Martin Novák Martin Novák
18. 5. 2007 0:00
Objev stovek nových živočichů u Jižního pólu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Po přečtení titulku si možná leckdo pomyslí, že jde jen o nepovedený žert nebo laciný způsob, jak připoutat pozornost čtenářů.

Není tomu tak.

Mezinárodní vědecká expedice zveřejnila poprvé v odborném časopise Nature výsledky několikaletého výzkumu v extrémně hlubokých vodách Weddellova moře poblíž Antarktidy.

Výsledek je ohromující. V chladu a temnotě - více než šest tisíc metrů pod hladinou - výzkumníci objevili přes šest stovek nových, dosud nepoznaných a nepopsaných živočichů.

A mezi nimi údajně právě kraba s tělem velkým jako talíř a chobotnici s malými křidélky, která ji slouží k lepšímu pohybu.

Výzkumná loď Polarstern.
Výzkumná loď Polarstern. | Foto: Aktuálně.cz

Výzkum prováděl mezinárodní tým s německou lodí Polarstern od roku 2002. Díky novým vyspělým technologiím mohl důkladněji než v minulosti "lovit" v tak velké hloubce.

Dosavadní předpoklad, že v tak velkých hloubkách lze objevit jen málo známek života, se ukázal jako mylný.

"Co bylo dříve považováno za pustou propast, ve skutečnosti žije bohatým životem. Jde o prostředí, kde žije mnoho rozličných živočišných druhů. Hodně nás to zaskočilo," tvrdí Katrin Linseová z British Antarctic Survey.

Výzkumníci odchytili několik desítek tisíc kusů živočichů. Mezi nimi stovky těch, které dosud lidské oko nespatřilo. Vědci hovoří o nových korýších, mořských houbách, řadě malých slepých tvorů.

Jedním z cílů expedice bylo zjistit, jak mořští živočichové přecházejí z velkých hloubek blíže k hladině a naopak.

"Oceán u Antarktidy je patrně kolébkou života všech mořských tvorů," tvrdí členka výprav Angelika Brandtová ze Zoologického institutu v Hamburku.

"V těchto vodách je vše tak, jak to tam bylo už před nějakými čtyřiceti milióny lety. Živočichové tam žijí v izolaci, měli mnoho času na svoji evoluci," uvedla pro server Livescience.com její kolegyně Brigitte Ebbová.

Informace zveřejněné časopisem Nature a serverem Livescience.com jsou jen předběžné. Detaily o nových objevech, včetně fotografií živočichů, budou vědci zveřejňovat postupně.

 

Právě se děje

Další zprávy