Stal se žádaným partnerem jak pro levicový Smer, tak pro SDKÚ Mikuláše Dzurindy.
Mečiarova HZDS získala necelých devět procent hlasů. Pozice strany je však - před středečním definitivním rozhodnutím vítěze voleb Róberta Fica o tom, s kým chce vládnout - mnohem lepší než při volbách před čtyřmi a osmi roky. Tehdy sice Mečiar volby vyhrál, ale do vlády s ním nikdo nechtěl jít.
Teď je všechno jinak. Dosluhující premiér Dzurinda v úterý poprvé veřejně vyhlásil, že pro Slovensko by byla nejlepším řešením vláda složená z SDKÚ, křesťanských demokratů (KDH), Strany maďarské koalice (SMK) a právě s Mečiarovou HZDS.
Pokračování reforem
Dzurinda po jednání vedení strany dokonce vyzval "lidové" strany, (tedy HZDS a SMK), aby nevstupovaly do koalice s Ficovým Smerem. "Vláda pravice s HZDS by garantovala pokračování reforem," uvedl Dzurinda.
Ten přitom doposud tvrdil, že kvůli problémům, které za vlády Vladimíra Mečiara Slovensku přinesly v 90. letech, kdy dostaly zemi do mezinárodní izolace, s HZDS vládnout nechce.
Dzurinda nyní svůj návrh zdůvodnil tím, že vládnout s Mečiarem je zodpovědností vůči voličům. HZDS sice reagovala tak, že bude návrh na vytvoření koalice s pravicí studovat, ale podle místopředsedy strany Viliama Vetešky přichází nabídka pozdě.
Politické počty
Koalice pravicových stran s HZDS by měla většinu v parlamentu, obsadila by osmdesát křesel. Podle politologů se Dzurinda snaží na poslední chvíli změnit výsledek povolebního vyjednávání a odvrátit možnost, že SDKÚ skončí v opozici.
S Mečiarem ale do vlády stále odmítá jít KDH. Hnutí naopak usiluje, aby se zrušily amnestie z druhé poloviny 90. let bránící vyšetření například únosu syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. A zatím nevypadá, že by KDH chtělo svůj postoj měnit. "Dzurinda má krátkou paměť," vzkázal člen vedení KDH Pavol Minárik.
Vyjednáváním o případné spolupráci pravice s HZDS může napomoci to, že Mečiar už oznámil, že nechce žádnou ústavní funkci. "Byl jsem třikrát předseda vlády a dvakrát zastupující prezident," vyjádřil se - po volbách vůbec poprvé konkrétně - ke svému dalšímu působení v politice.
S Mečiarem nyní vyjednává také šéf vítězné strany Smer Róbert Fico, který chce v pátek nastínit prezidentovi Ivanu Gašparovičovi už jasnou představu, jak bude vypadat vládní koalice.
Slota se vidí ve vládě
Jaké scénáře se rýsují?
Mečiara a šéfa nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) Jána Slotu - narozdíl od šéfů pravicových stran - Fico pozval na druhé oficiální kolo vyjednávání o nové vládě.
Smer zatím odmítá jednání jakkoliv komentovat s tím, že jasné stanovisko, s kým chce vytvořit koaliční vládu, zveřejní po jednání vedení strany ve středu.
Slota byl konkrétnější. Po jednání s Ficem uvedl, že věří, že SNS bude ve vládě. A Fico na otázku, zda se nebojí problémů v reakcích v zahraničí, kdyby se do vlády dostala radikální SNS, odpověděl, že nevidí rozdíl v nacionalismu SNS a Strany maďarské koalice.
Další jazýček na vahách
Právě maďarská koalice je další stranou, která může sehrát roli jazýčku na vahách. I ona ustoupila ze svých požadavků vůči Smeru a rozhodla se, že podmínkou pro vstup do vlády se stranou Róberta Fica už není účast také KDH.
Infobox
Rozdělení parlamentu
Strana Počet křesel Smer 50 SDKÚ 31 SNS 20 SMK 20 HZDS 15 KDH 14Čtyři varianty vlády
1. Smer, Slovenská národní strana, HZDS 2. Smer, HZDS, Strana maďarské koalice 3. Smer, Strana maďarské koalice, Křesťansko demokratické hnutí 4. SDKÚ, Strana maďarské koalice, Křesťansko demokratické hnutí, HZDSAnalytici soudí, že se tak otevřela možnost vlády Smeru, SMK a HZDS.
"Pro nás by samozřejmě bylo lepší jít do vlády taky s KDH. Ale když budou dlouho váhat, musíme diskutovat o tom, co by znamenalo, kdyby tu vznikla vláda pro nás nevýhodná," uvedl v Rádiu Expres šéf SMK Béla Bugár.
Nevýhodná by právě byla vláda Smeru se SNS, která na maďarskou menšinu v zemi tvrdě útočí.
Ekonomové už za nejlepší vládní koalici označili spojení pravicových stran a HZDS, problém nevidí ani ve spojení Smeru s SMK a KDH. Největší obavy vyvolává spojení Fica s Mečiarem a Slotou.
Nejčtenější slovenský deník Nový čas dokonce zveřejnil výzvu Róbertu Ficovi, aby takovou koalici nevytvořil. Našel přitom dvacet důvodů proti spojení Smeru s HZDS a SNS. "Ze zahraničí by na Slovensko přišel investovat jenom sebevrah," uvedl jako jeden z důvodů. A list našel pouze jediný důvod, který byl pro vytvoření této koalice: Konečně bude Fico premiérem.
Lidé ale mají rozdílný názor. Slotova SNS by podle průzkumu zveřejněného po volbách Slovenskou televizí byla přijatelná jako koaliční partner pro velkou část voličů ostatních stran.