Mimořádná zpráva

Foto: Filipíny pokryl šedavý prach. Ničivý výbuch sopky může přijít každou chvíli

Foto: Filipíny pokryl šedavý prach. Ničivý výbuch sopky může přijít každou chvíli
Ze sopky Taal, která leží na ostrově uprostřed jezera asi 70 kilometrů od hlavního města Manily, stoupá od neděle popel a dým. Přestože jde o jednu z nejmenších aktivních sopek na světě, erupce by mohla mít výrazné negativní dopady.
"Zrovna jsme obědvali, když jsme zaslechli burácení. Viděli jsme, jak vybuchuje sopka. Pršelo a na zem padaly malé oblázky," popisuje agentuře Reuters scénu z místa Jon Patrick Yen, který byl v blízké restauraci, ze které je dobrý výhled na sopku.
Odborníci dodávají, že sopka je ve stavu magmatického neklidu a hrozí, že by mohlo dojít k erupci. Přesněji ale zatím nedokážou říct, kdy či zda k ní vůbec dojde. "Výbuch může přijít kdykoliv," vysvětluje Maria Antonia Bornasová z Filipínského institutu pro vulkanickou a seizmickou činnost.
Ti, kteří stejně jako Bautista masky nesehnali, si zakrývají dýchací cesty jinými způsoby, často jsou na ulicích k vidění lidé s papírovým kapesníkem převázaným přes obličej.
Foto: Jon Patrick Laurence Yen via REUTERS
Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2020 15:13
Filipínské úřady vyzvaly až půl milionu lidí žijících v blízkosti sopky Taal k evakuaci. Z vulkánu začal v neděli stoupat popel a dým a odborníci se obávají, že by mohlo dojít k erupci. Podívejte se, jak to v blízkosti sopky vypadá a co Filipínám v případě jejího výbuchu hrozí.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 19 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy