Foto: Filipíny pokryl šedavý prach. Ničivý výbuch sopky může přijít každou chvíli

Foto: Filipíny pokryl šedavý prach. Ničivý výbuch sopky může přijít každou chvíli
Ze sopky Taal, která leží na ostrově uprostřed jezera asi 70 kilometrů od hlavního města Manily, stoupá od neděle popel a dým. Přestože jde o jednu z nejmenších aktivních sopek na světě, erupce by mohla mít výrazné negativní dopady.
"Zrovna jsme obědvali, když jsme zaslechli burácení. Viděli jsme, jak vybuchuje sopka. Pršelo a na zem padaly malé oblázky," popisuje agentuře Reuters scénu z místa Jon Patrick Yen, který byl v blízké restauraci, ze které je dobrý výhled na sopku.
Odborníci dodávají, že sopka je ve stavu magmatického neklidu a hrozí, že by mohlo dojít k erupci. Přesněji ale zatím nedokážou říct, kdy či zda k ní vůbec dojde. "Výbuch může přijít kdykoliv," vysvětluje Maria Antonia Bornasová z Filipínského institutu pro vulkanickou a seizmickou činnost.
Ti, kteří stejně jako Bautista masky nesehnali, si zakrývají dýchací cesty jinými způsoby, často jsou na ulicích k vidění lidé s papírovým kapesníkem převázaným přes obličej.
Foto: Jon Patrick Laurence Yen via REUTERS
Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2020 15:13
Filipínské úřady vyzvaly až půl milionu lidí žijících v blízkosti sopky Taal k evakuaci. Z vulkánu začal v neděli stoupat popel a dým a odborníci se obávají, že by mohlo dojít k erupci. Podívejte se, jak to v blízkosti sopky vypadá a co Filipínám v případě jejího výbuchu hrozí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy