Filipíny na Vánoce zasáhl tajfun Phanfone, vyžádal si nejméně 16 obětí

ČTK ČTK
26. 12. 2019 7:11
Tajfun Phanfone, který se v posledních dvou dnech přehnal přes Filipíny, za sebou zanechal nejméně 16 obětí, oznámily filipínské úřady. Tajfun se zároveň z Filipín přesunul nad Jihočínské moře, nejvážněji zasažené oblasti ale byly ráno stále bez internetu či telefonního spojení.
Filipíny zasáhla silná bouře, tisíce lidí kvůli ní musely na Štědrý den opustit své domovy.
Filipíny zasáhla silná bouře, tisíce lidí kvůli ní musely na Štědrý den opustit své domovy. | Foto: Reuters

Bouře zasáhla souostroví v jihovýchodní Asii v úterý pozdě večer a ve středu postupovala přes jeho území směrem na západ. Provázely ji silné deště a nárazy větru o rychlosti až 195 kilometrů v hodině, které ničily domy i elektrické vedení. Více než 58 tisíc lidí se podle Reuters muselo preventivně přesunout z domovů do evakuačních center, nejméně 20 tisíc cestujících ovlivnilo rušení letů či lodních spojů.

"Desetitisíce lidí museli v této zemi s výraznou katolickou většinou strávit Štědrý večer a první svátek vánoční v provizorním ubytování nebo zaseklí daleko od domova," napsala AFP. Filipínské území Phanfone v noci na dnešek opustil, bouře nyní podle meteorologů slábne a směřuje dále na západ.

Oběti na životech jsou hlášeny z ostrovů Visayas, které tvoří centrální část Filipín. Mezi mrtvými je podle úřadů 13letý chlapec i policista, kterého při hlídkování zabil elektrický proud ze spadlého vedení. Phanfone napáchal škody mimo jiné na řadě míst vyhledávaných turisty, včetně ostrovů Boracay a Coron.

Filipíny každoročně zasáhne asi 20 tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí. Tajfun Phanfone - jehož název znamená v laoštině "zvíře" - se pohybuje po stejné trase jako v roce 2013 supertajfun Haiyan, je ale podstatně slabší. Bouře Haiyan, nejničivější v historii Filipín, si před šesti lety vyžádala přes 7300 mrtvých či pohřešovaných.

 

Právě se děje

Další zprávy