Na novozélandském ostrově už nikdo další nepřežil. Sopka zabila nejméně pět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2019 16:44
Erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně pět mrtvých a téměř 20 zraněných. Oznámila to policie, která podle svého nejnovějšího vyjádření zveřejněného agenturou Reuters už neočekává, že by se na ostrově ještě podařilo najít nějaké přeživší. V době výbuchu byli na ostrově novozélandští občané i cizinci, sdělili policisté.
Turisté zachytili okamžiky krátce po výbuchu sopky. | Video: Reuters

Zástupce novozélandských vyšetřovatelů John Tims uvedl, že vzhledem k přetrvávajícím rizikům nemohou zatím na ostrov vstoupit záchranáři. 

Sopečný ostrov je neobydlený, pravidelně ho ale navštěvují skupiny turistů. Počet lidí, kteří se na White Islandu v době katastrofy nacházeli, policie odhadla na necelých 50. Osmnáct osob bylo z ostrova zachráněno, další tam ale zůstávají, informovala policie. Téměř všichni zachránění utrpěli zranění, přičemž někteří mají těžké popáleniny, sdělil vyšetřovatel Tims. Mezi zachráněnými jsou podle policie mimo jiné turisté z obří luxusní výletní lodi Ovation of the Seas. České ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by mezi postiženými byli Češi.

Policie uvedla, že během pondělí uskutečnily záchranné vrtulníky a letouny řadu průzkumných letů nad ostrovem, nezaregistrovaly ale žádné známky života. "Policie se domnívá, že všichni, kdo zůstali na ostrově živí, byli zachráněni v době evakuace," citovala agentura Reuters z policejního prohlášení. Vyšetřovatel Tims uvedl, že vzhledem k přetrvávajícím rizikům nemohou záchranáři zatím na ostrov vstoupit.

Televize přinesly po erupci záběry obrovského mraku, který podle vulkanologů vystoupal do výšky více než 3600 metrů nad sopku. Premiérka Jacinda Ardernová označila erupci, která začala kolem 14:11 místního času (2:11 SEČ), za velmi významnou mimořádnou událost. Úřady vypravily sedm vrtulníků se zdravotníky na palubě na pomoc postiženým.

Česká diplomacie nemá zprávy o tom, že by se erupce nějak dotkla českých turistů pobývajících v oblasti. "Ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané," řekla ČTK mluvčí úřadu Zuzana Štíchová. Generální konzulát v Sydney je podle ní v kontaktu s místními úřady a situaci sleduje. Česká diplomacie také prostřednictvím aplikace Drozd rozeslala upozornění všem 230 Čechům, kteří se zaregistrovali, že nyní na Novém Zélandu pobývají, doplnila Štíchová.

Podle monitorovacího systému GeoNet šlo o mírnou vulkanickou erupci a byl vyhlášen čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň výstrahy na pětistupňové škále, kde pětka znamená velkou erupci. Novozélandský zpravodajský server Stuff zveřejnil fotografie, které byly pořízeny krátce před erupcí a na nichž je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru.

Podle vyjádření vědců byla erupce vulkánu "v zásadě okamžitá". Brad Scott z novozélandského výzkumného ústavu GNS Science řekl, že bylo a je těžké předvídat, co se stane se sopkou, která je nyní uprostřed eruptivní epizody.

"Po neklidném období je vždy pravděpodobnost erupce - ale panuje kolem toho spousta nejistot," upozornil Scott s tím, že vědci budou nadále bedlivě sledovat monitorované parametry vulkánu. "Při podobném typu erupce se v jedné minutě nic neděje a v příští se děje všechno," řekl zpravodajskému serveru news.com.au upozornil Scott.

Mezi turisty, kteří v pondělí ostrov navštívili a včas ho opustili, byl i Michael Schade ze San Franciska, jenž na twitteru publikoval videonahrávku pořízenou z člunu při odjezdu. Na videu je vidět obrovský oblak bílého kouře a skupinka turistů na břehu. "Dá se tomu jen těžko uvěřit. Celá naše skupina stála před pouhými 30 minutami na okraji kráteru. Když jsme pak v člunu odplouvali, někdo z cestujících na palubě mě na katastrofu upozornil," napsal Schade s tím, že se jeho loď vrátila a několik lidí čekajících na molu ještě nabrala.

Také brazilský turista Alessandro Kauffmann katastrofě těsně unikl. "K vulkánu se dnes vydaly dvě skupiny, já jsem byl v té první. Sopku jsme opustili pět minut před výbuchem," napsal Kauffmann portugalsky na instagramu. "Skupině, která dorazila krátce poté, se bohužel nepovedlo uniknout včas a někteří lidé utrpěli vážné popáleniny," dodal.

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od východního pobřeží novozélandského Severního ostrova. Vulkán na ostrově nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britský mořeplavec James Cook, který mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje přibližně 10 000 turistů ročně. Australská média uvedla, že v době erupce bylo na ostrově 24 Australanů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy