Vraždy kolegů vyhnaly Lékaře bez hranic z Mogadiša

Radim Klekner Radim Klekner
19. 1. 2012 16:31
Organizace MSF zrušila misi v mogadišské čtvrti Hodan, kde pečovala o 200 tisíc Somálců
Poskytovat humanitární pomoc v Somálsku, zmítaném klanovými boji, je nadlidský úkol.
Poskytovat humanitární pomoc v Somálsku, zmítaném klanovými boji, je nadlidský úkol. | Foto: Reuters

Mogadišo - Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) se po prosincovém útoku, při němž přišli o život dva její spolupracovníci, rozhodla zavřít největší zdravotnické centrum v hlavním městě Somálska Mogadišu, a to včetně 120 lůžkových zařízení zaměřených na léčbu podvýživy, spalniček a cholery.

V rámci mise ve čtvrti Hodan MSF pečovala o 200 tisíc Somálců. Rozsah pomoci poskytované v hlavním městě země, zmítané po dlouhé roky boji mezi jednotlivými islamistickými frakcemi, tak Lékaři bez hranic omezují na polovinu.

"Je pro nás velmi těžké ukončit práci a zdravotnické aktivity v místě, jako je Hodan, kde naše lékařské týmy každý den doslova zachraňují lidské životy," uvedl ve zvláštní zprávě organizace generální ředitel belgické sekce MSF Christopher Stokes. "Brutální vražda našich kolegů nám ale znemožňuje, abychom v této části Mogadiša pokračovali."

Devětadvacátého prosince zastřelil oba pracovníky, Belgičana Philippa Haveta a indonéského lékaře Andriase Karela Keiluhua, Somálec, který pro MSF předtím pracoval a který o den dříve dostal výpověď. 

Nejnebezpečnější země na světě

Projekty na dalších deseti místech Somálska zatím pokračují beze změny.

Humanitární záležitosti chtějí po svém řídit islamisté s hnutí Šabab.
Humanitární záležitosti chtějí po svém řídit islamisté s hnutí Šabab. | Foto: Reuters

"V Mogadišu jsou nyní statisíce uprchlíků, často v provizorních a roztroušených táborech, zdaleka ne všechna místa jsou nám ale dostupná," sdělil Aktuálně.cz vedoucí komunikačního oddělení české pobočky MSF Dušan Brinzanik.

"Přístup na ně je však možný jen za přísných bezpečnostních opatření, například pro mobilní týmy, které provádějí bleskové návštěvy pro nutriční screening či očkovací kampaně proti spalničkám." 

Podle Brinzanika leží hlavní břemeno mise MSF v Somálsku na spolupracovnících z řad místního obyvatelstva, kterých je asi 1400. Na místě působí také několik desítek zahraničních specialistů. Donedávna mezi nimi byli i dva Češi. 

Somálsko je v současnosti pro humanitární pracovníky podle všeho nejnebezpečnější zemí na světě - vedle Afghánistánu.

Islamističtí povstalci bojují nejenom proti slabé ústřední vládě, kontrolující pouze nevelké území kolem Mogadiša, ale také sami mezi sebou. Nejvýraznější frakcí je v tomto ohledu Al-Šabab, která má na svědomí řadu útoků na cizince, jež se v zemi v poslední době odehrály.

Takzvaný východoafrický roh, území zahrnující vedle Somálska také Džibuti, část Etiopie, Eritrey a Keni, postihlo loni jedno z nejhorších období sucha, jaké Afrika zažila v posledních desetiletích.

Podle OSN zabíjel hladomor způsobený suchem na východě Afriky loni v létě deset dětí denně. Řada Somálců uprchla právě do Etiopie a Keni, kde se přinejmenším tolik neválčí.

Pro své projekty v Somálsku přijímá česká pobočka Lékařů bez hranic finanční příspěvky ve veřejné sbírce na účtu 1002755727/2700 nebo pomocí dárcovské SMS na číslo 87777 ve tvaru DMS SOMALSKO.

 

Právě se děje

Další zprávy