Vražda transsexuální prostitutky šokovala Paříž. Stát selhal, zlobí se LGBT aktivisté

Zahraničí Zahraničí
29. 8. 2018 14:02
Prostitutku zastřelil muž, který chtěl se skupinou dalších zlodějů vykrást auto jejího klienta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzskou LGBT komunitou otřásla vražda transsexuální prostitutky, která bránila auto svého zákazníka. Vůz chtěli vykrást zloději a Vanesa Camposová se jim postavila.

Žena původem z Peru ale neměla proti nim šanci. Osudnou se jí stala kulka do hrudi, kterou na ni vystřelil jeden z útočníků. 

Původně zamýšlená krádež vozidla, která skončila vraždou, se odehrála v noci z 16. na 17. srpna na západě Paříže v parku zvaném Bouloňský lesík. Místo je nechvalně proslulé jako oblast, kde se v pozdních hodinách sdružují právě prostitutky a také narkomani. 

Podle policie napadlo Vanesu deset mužů vybavených klacky, noži i zbraní. Jestli utrpěl nějaké zranění řidič auta, jenž si objednal její sexuální služby, není jasné. Minulé úterý policie zadržela v souvislosti s incidentem osm lidí, pět z nich toto pondělí obvinila z vraždy a krádeže. Všichni jsou nyní ve vazbě, informoval zpravodajský server ABC s odkazem na policii. 

Špatný zákon?

Jenže některým lidem trestní řízení s podezřelými nestačí. Členové LGBT komunity a další ženy, které se ve Francii živí jako prostitutky, viní ze smrti Vanesy stát a požadují změnu legislativy. Volají po zrušení zákona z roku 2016, který upravuje fungování prostituce v zemi.

Na protest proti vraždě pochodovaly v pátek Bouloňským lesíkem stovky lidí, zejména prostitutek a stoupenců LGBT komunity. Ta bojuje za práva sexuálních menšin včetně transsexuálů, ke kterým patřila i Vanesa. Naštvaní demonstranti drželi cedule s nápisem "Spravedlnost pro Vanesu" doplněným o fotografii zavražděné Peruánky. Dav také skandoval: "Vražda transsexuála, stát je spoluviník."

Co kritikům na zákoně vadí? Dva roky stará legislativa rozhodla o pokutování osob, které využijí služeb prostitutek. Pokuta může dosahovat výše až 1500 eur (téměř 39 000 korun). Politici o zákonu horlivě diskutovali dva roky, než jej v Národním shromáždění schválili.

Cítíme se samy

Prostitutkám se zákon nelíbí od začátku. Od státu požadují, aby respektoval volbu jejich práce. Po smrti Vanesy teď kritika zákona ještě zesílila. Podle aktivistů vyústil zákon akorát v to, že se prostitutky shlukují v odlehlých a nebezpečných lokalitách, kde je málo policistů.

Poslanci si od zákona slibovali zejména snížení počtu prostitutek. Kromě toho argumentovali také tím, že úřady budou vstřícnější v udělování přechodných pobytů prostitutkám, které přišly z ciziny. A sice pokud budou ženy souhlasit s tím, že se budou živit jinak než nabízením sexuálních služeb.

"Ten zákon nese stoprocentní odpovědnost za Vanesinu smrt," citovala agentura AFP Giovannu Rinconovou. Ta stojí v čele spolku Acceptess-T, který bojuje za práva transsexuálů. Ani členové této organizace nechyběli v pátek na demonstraci.

Podle francouzské Odborová organizace pro sexuální práce nejsou vraždy transsexuálních prostitutek vzácné. "Bohužel se na to jako obvykle cítíme samy," stojí v jejich prohlášení.

Sama se během konfliktu ocitla i Vanesa, a to i když jí na pomoc chtěly přispěchat jihoamerické kolegyně. Ženy slyšely Vanesino volání o pomoc. Křičela heslo "todas", smluvený kód, který prostitutky používají ve chvíli, kdy se ocitnou v nebezpečí a potřebují pomoct od spolupracovnic. Ostatní prostitutky se podle výpovědí pro francouzský časopis Têtu rozběhly k místu, pak se ale raději vzdálily, když uslyšely další výstřely z pistole.

Video: Aby uživily děti, daly se na prostituci. A přibývá jich. Řeší dluhy i peníze na školu, říká Malinová

Samoživitelek je mezi prostitutkami v Česku až 60 %. Sexbyznys můžou skloubit s výchovou dětí, vysvětluje Hana Malinová z Rozkoše bez rizika. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy