Chlapec před 20 lety zmizel z tábora, našli ho mrtvého v lese. Teď dopadli podezřelého z vraždy

ČTK ČTK
27. 8. 2018 16:57
Nizozemec Jos Brech je hlavním podezřelým z vraždy jedenáctiletého Nickyho Verstappena. Brech je zběhlý v přežití v přírodě a dokáže v divočině přečkat dlouhou dobu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Barcelona/Amsterodam - Po dvaceti letech pátrání byl ve Španělsku zatčen Nizozemec podezřelý z vraždy 11letého chlapce. Identitu a fotografii podezřelého zveřejnili minulý týden nizozemští vyšetřovatelé, podle nichž DNA 55letého Jose Brecha odpovídá vzorku z chlapcova oblečení a těla.

Muže na fotografii poznal jiný Nizozemec, který žije ve Španělsku, a upozornil místní policii. Ta Brecha v neděli zatkla nedaleko Barcelony. Podezřelý souhlasil s vydáním do Nizozemska, informovala agentura AFP.

Jedenáctiletý Nicky Verstappen zmizel v srpnu 1998 ze svého stanu na dětském táboře na jihu Nizozemska. Jeho tělo bylo nalezeno následující den v lese. Jednou z mála stop, které vyšetřovatelé získali, byl vzorek cizí DNA nalezený na chlapcově oblečení a těle.

Policie Brecha zastavila v noci několik dní po vraždě poblíž místa činu. Později absolvoval výslech, ale vyšetřovatelé jej měli za nevinného kolemjdoucího.

Vzhledem k pokroku v analýze DNA a ve snaze případ vyřešit vyzvaly loni v květnu nizozemské úřady zhruba 20 tisíc mužů z okolí města Limburg, aby odevzdali svůj vzorek DNA. Necelých 15 tisíc z nich tak učinilo, ale Brech se dobrovolných odběrů nezúčastnil.

Minulý podzim odcestoval Brech do pohoří Vogézy na východě Francie a letos v dubnu ho rodinní příslušníci nahlásili jako pohřešovaného. Brech je zběhlý v přežití v přírodě a dokáže v divočině přečkat dlouhou dobu. Poté co jej rodina nahlásila jako nezvěstného, policie prohledala jeho domov a zjistila, že DNA podezřelého se stoprocentně shoduje se vzorkem z chlapcových šatů a těla.

Po zveřejnění Brechovy fotografie dal španělské policii tip 48letý Nizozemec žijící ve Španělsku. Uvedl, že jej viděl v obci Castellterçol, zhruba hodinu jízdy od Barcelony, a že s ním mluvil v červenci.

"Žil ve stanu v lese nedaleko domu, který pravidelně navštěvuje několik lidí. Je to svého druhu komunita, sám jsem tam dlouho žil," řekl muž deníku Telegraaf.

Brecha je připraven u soudu zastupovat význačný obhájce, na chlapcově těle byly nalezeny vzorky DNA i dalších lidí, napsal server BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy