Francií otřáslo video z kavárny. Útočník napadl ženu, která se bránila sexuálnímu obtěžování

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 3. 8. 2018 15:02
Mám už plné zuby toho, že se cítím nebezpečně na ulici, komentovala svůj střet s násilníkem dvaadvacetiletá studentka architektury Marie Laguerrová.
Útočník napadl ženu u francouzské kavárny, ta se bránila sexuálnímu obtěžování | Video: Marie Laguerre

Paříž - V době bouřlivých debat o zpřísnění zákonů proti sexuálnímu obtěžování otřáslo Francií video pořízené v pařížské kavárně Terrasse na severovýchodě metropole.

Zachycuje dvaadvacetiletou studentku architektury Marii Laguerrovou, která se minulé pondělí bránila obtěžujícímu kolemjdoucímu muži.

Podle výpovědi Laguerrové muž vydával obscénní zvuky a měl směrem k ní nevkusné poznámky. Zároveň na ni pískal. Protože něco podobného už zažila v poslední době několikrát, nenechala si to líbit.

"Zavři pusu," odpověděla, ale prý si myslela, že ji dotyčný neslyší. Jenže slyšel a konflikt skončil tím, že ji muž před zraky hostů udeřil do tváře.

Někteří lidé z kavárny vstali a šli k němu, muž po krátké diskusi odešel pryč. Policie incident vyšetřuje a vyzývá svědky, aby se přihlásili. Útočník zatím nebyl identifikován.

Laguerrová deníku Le Parisien řekla, že muž po ní ve vzteku mrštil popelník a těsně minul její hlavu.

"Je to nepřijatelné chování. A děje se to denně. Tito muži si myslí, že si mohou na ulici cokoliv dovolit, že mohou ženy ponižovat. Už mám plné zuby toho, že se cítím nebezpečně na ulici. Věci se musí změnit," uvedla studentka.

Podporu Laguerrové vyjádřila i starostka Paříže Anne Hidalgová. A na sociálních sítích začaly ženy líčit, že se ve Francii často setkávají s obtěžováním na ulici a že útočníci jsou čím dál agresivnější.

Francouzský parlament přijal v květnu zákon zvyšující pokuty za sexuální obtěžování na ulicích a v městské hromadné dopravě. Začne platit na podzim. Umožňuje policistům na místě pokutovat lidi, kteří někoho sexuálně obtěžují, až do výše 750 eur.

"Jsem pobouřena, bohužel nikoliv překvapena," reagovala na videozáznam z kavárny ministryně pro rovné příležitosti mužů a žen Marléne Schiappaová.

Podívejte se na rozhovor: Nebuď hysterka, slyší žena tisíckrát za život

Největší mýtus o sexuálním obtěžování je, že na sebe ženy chtějí jen upozornit, ke kampani MeToo se vyjadřují muži, kteří o tom nic neví | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy