Francií otřáslo video z kavárny. Útočník napadl ženu, která se bránila sexuálnímu obtěžování

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 3. 8. 2018 15:02
Mám už plné zuby toho, že se cítím nebezpečně na ulici, komentovala svůj střet s násilníkem dvaadvacetiletá studentka architektury Marie Laguerrová.
Útočník napadl ženu u francouzské kavárny, ta se bránila sexuálnímu obtěžování | Video: Marie Laguerre

Paříž - V době bouřlivých debat o zpřísnění zákonů proti sexuálnímu obtěžování otřáslo Francií video pořízené v pařížské kavárně Terrasse na severovýchodě metropole.

Zachycuje dvaadvacetiletou studentku architektury Marii Laguerrovou, která se minulé pondělí bránila obtěžujícímu kolemjdoucímu muži.

Podle výpovědi Laguerrové muž vydával obscénní zvuky a měl směrem k ní nevkusné poznámky. Zároveň na ni pískal. Protože něco podobného už zažila v poslední době několikrát, nenechala si to líbit.

"Zavři pusu," odpověděla, ale prý si myslela, že ji dotyčný neslyší. Jenže slyšel a konflikt skončil tím, že ji muž před zraky hostů udeřil do tváře.

Někteří lidé z kavárny vstali a šli k němu, muž po krátké diskusi odešel pryč. Policie incident vyšetřuje a vyzývá svědky, aby se přihlásili. Útočník zatím nebyl identifikován.

Laguerrová deníku Le Parisien řekla, že muž po ní ve vzteku mrštil popelník a těsně minul její hlavu.

"Je to nepřijatelné chování. A děje se to denně. Tito muži si myslí, že si mohou na ulici cokoliv dovolit, že mohou ženy ponižovat. Už mám plné zuby toho, že se cítím nebezpečně na ulici. Věci se musí změnit," uvedla studentka.

Podporu Laguerrové vyjádřila i starostka Paříže Anne Hidalgová. A na sociálních sítích začaly ženy líčit, že se ve Francii často setkávají s obtěžováním na ulici a že útočníci jsou čím dál agresivnější.

Francouzský parlament přijal v květnu zákon zvyšující pokuty za sexuální obtěžování na ulicích a v městské hromadné dopravě. Začne platit na podzim. Umožňuje policistům na místě pokutovat lidi, kteří někoho sexuálně obtěžují, až do výše 750 eur.

"Jsem pobouřena, bohužel nikoliv překvapena," reagovala na videozáznam z kavárny ministryně pro rovné příležitosti mužů a žen Marléne Schiappaová.

Podívejte se na rozhovor: Nebuď hysterka, slyší žena tisíckrát za život

Největší mýtus o sexuálním obtěžování je, že na sebe ženy chtějí jen upozornit, ke kampani MeToo se vyjadřují muži, kteří o tom nic neví | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy