Washington - Loni v květnu si Donald Trump zvolil Saúdskou Arábii jako první zahraniční zemi, kterou navštívil jako nový prezident USA. Jasně tím dal najevo, že Rijád a tamní královská rodina budou hrát ústřední roli v americké politice na celém Blízkém východě.
Více než padesáti lídrům muslimských států tehdy v projevu řekl, že je muž politického byznysu, který nebude své partnery poučovat, jak mají řídit své země. Avizoval, že jeho politika bude ryze pragmatická, zaměřená na politické i skutečné obchody, na "dealy".
Jeden takový si ze Saúdské Arábie odvezl. Oznámil, že s Rijádem za USA podepsal zakázky na dodávky amerických zbraní za 110 miliard dolarů. A ještě jednu zásadní věc si Donald Trump pod klíčovým vlivem svého poradce a zetě Jareda Kushnera loni v Rijádu ujasnil. Šlo o jasnou sázku na dvaatřicetiletého korunního prince bina Salmána. Faktického vládce země a muže, který Saúdskou Arábii otevře světu, ekonomicky modernizuje a uvolní režim.
Všechny tyto politické plány a sázky teď ale obrací vzhůru nohama případ záhadně zmizelého novináře Džamála Chášakdžího. Podle Turecka byl tento kritik režimu v Rijádu zavražděn a odstraněn na konzulátu své země Istanbulu.
Kritika v rámci mezí
Donald Trump se ale v úterý v rozhovoru pro agenturu AP postavil na obranu Rijádu a korunního prince bin Salmána. Prohlásil, že může jít o další případ, "kdy je někdo označen za pachatele, dokud se neprokáže, že je nevinný".
Jeho ministr zahraničí Mike Pompeo, který se v úterý přímo v Rijádu s bin Salmánem setkal, uvedl, že kauza bude "důkladně, transparentně a rychle" vyšetřena.
Už v neděli, po svém telefonickém rozhovoru s korunním princem, ovšem prezident Trump vzbudil dojem, že přijal bin Salmánovu verzi o tom, že Chášakdžího smrt mohla být nešťastnou náhodou z rukou "drsných zabijáků", kteří jednali mimo povely z Rijádu
"Kdo ví, my budeme muset rychle vše zjistit, ale bylo to jasné popření," interpretoval Trump ujištění prince bin Salmána, že on v pravděpodobné vraždě novináře nemá prsty.
Zároveň se Trump zdrženlivě vyjádřil k tomu, zda by USA v případě, kdyby se prokázalo, že Rijád nechal novináře zabít, neměly zrušit zbrojní kontrakty se Saúdskou Arábií.
"Řeknu vám, co nechci udělat. Boeing, Lockheed, Raytheon, všechny tyhle společnosti - nechci poškodit pracovní místa. Nechci ztratit ty zakázky," upozornil Trump pro televizi CBS, že není nakloněn tomu, aby americké firmy přišly o sjednané kontrakty.
Just spoke to the King of Saudi Arabia who denies any knowledge of whatever may have happened “to our Saudi Arabian citizen.” He said that they are working closely with Turkey to find answer. I am immediately sending our Secretary of State to meet with King!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 15, 2018
Provazochodci v Bílém domě
Přímo ve Washingtonu, tedy mimo Bílý dům, v tamní bezpečnostní komunitě, jsou ale "ujištění" Rijádu přijímána velmi skepticky.
"Tohle by se nikdy nestalo bez souhlasu MBS. Nikdy, nikdy, nikdy," uvedl pro list Washington Post bývalý vysoce postavený americký diplomat s dlouhou zkušeností ze Saúdské Arábie. Zkratka MBS (Mohammed bin Salmán) je označení, které američtí politici, diplomaté a novináři běžně užívají pro korunního prince bin Salmána.
Podle analytiků je Trumpův opatrný postoj, kdy balancuje mezi tlakem, aby se proti Rijádu tvrdě postavil, a mezi snahou mírnit dopady celé kauzy, důkazem toho, v jak zásadním ohrožení se ocitla celá jeho dosavadní politika vůči Saúdské Arábii.
"Prezident a jeho administrativa jsou jako provazochodci. Uvidíme, jak se zachovají," vystihl pro New York Times složitou pozici prezidenta a jeho týmu James Oberwetter, který byl americkým velvyslancem v Saúdské Arábii za prezidenta George Bushe.
Osobní nasazení Jareda Kushnera
Hlavním architektem úzkého spojenectví se Saúdskou Arábií a osobně s princem bin Salmánem byl Trumpův zeť a poradce Jared Kushner. Bylo to právě Kushnerovo rozhodnutí, proč Trump zvolil Saúdskou Arábii jako zemi, kam pojede na svou první zahraniční návštěvu.
Kushner odsunul na vedlejší kolej i tehdejšího ministra zahraničí Rexe Tillersona. Ten toto jednoznačné preferování Rijádu a tamního korunního prince v americké politice na Blízkém východě odmítal. "Šlo o jejich klíčový spor," popsal nejmenovaný Trumpův poradce pro Washington Post vztah Tillersona s Kushnerem.
I have great confidence in King Salman and the Crown Prince of Saudi Arabia, they know exactly what they are doing....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 6, 2017
Tillerson musel z Bílého domu odejít, manžel Ivanky Trumpové Kushner zůstal. Pokud by teď ale musel Trump dát od bin Salmána ruce pryč a veřejně Rijád potrestat, byl by to pro něj i právě pro Jareda Kushnera nepříjemný debakl.
Kongres bude trestat
Prezident se navíc už ocitl pod tlakem Kongresu, který signalizuje, že bude konat sám. Skupina senátorů z obou stran už iniciovala v rámci takzvaného Magnitského zákona vyšetřování zmizení novináře Chášakdžího.
Výsledkem může být uvalení sankcí na představitele saúdskoarabského režimu, pokud bude zjištěno, že došlo k porušení lidských práv.
"Kongres bude jednat, učiní vlastní kroky, pokud se ukáže, jak novinové zprávy naznačují, že Saúdská Arábie se toho (vraždy novináře) účastnila," uvedl republikánský senátor Jeff Flake.
Trump a jeho politika vůči Saúdské Arábii by tak mohla být do značné míry změněna, svázána i proti vůli prezidenta Trumpa.
Kauza novináře Džamála Chášakdžího zároveň zcela maže dosavadní velmi příznivý obraz, který o sobě korunní princ bin Salmán v USA vytvořil.
Konec pana Dokonalého
Během jeho dubnové návštěvy v USA byla americká média plná jeho fotek s osobnostmi americké politické, ekonomické a společenské scény. S bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem na kávě v řetězci Starbucks, s mediálním magnátem Rupertem Murdochem na večeři, se Sergejem Brinem v centrále Googlu v Kalifornii.
Teď se ale tato image lídra, který přináší mír a demokracii na Blízký východ, rozpadla. Mnozí přední američtí byznysmeni a finančníci zrušili svoji účast na prestižním investičním fóru, přezdívaném Davos v poušti, které se má na konci měsíce konat v Rijádu.
Přímo ve Washingtonu ruší lobbistické firmy své kontrakty se saúdskoarabskou vládou. A saúdská ambasáda ve Washingtonu odvolala oslavy Národního dne plánované na 18. října.
"Mnozí tady ve Washingtonu došli k závěru, že jde o člověka, se kterým nelze dělat byznys," vystihl Gerald Feierstein z Institutu Blízkého východu ve Washingtonu a bývalý americký velvyslanec v Jemenu pro New York Times, že dosud příznivý obraz saúdského korunního prince bin Salmána v USA byl zcela zdemolován.