Vraha čeká poprava novým jedem. Nikdo neví, co zakusí

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 1. 2014 14:30
Evropská unie odmítla do USA dodávat pentobarbital, věznice proto zkoušejí nové směsi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Columbus - V Ohiu chystají popravu směsí látek, která nikdy před tím nebyla na území Spojených států použita.

Na popravčím křesle skončí ve čtvrtek třiapadesátiletý Dennis McGuire. Ten byl v roce 1994 shledán vinným ze znásilnění a vraždy těhotné ženy, čehož se měl dopustit o pět let dříve.

Doposud byla k popravám injekcí používána směsice tří látek. Jednou z nich byl barbiturát pentobarbital, který ale Evropská unie z etických důvodů odmítá Američanům dodávat.

A jelikož poslední dávka Ohiu došla v září, bude při popravě použita směs sedativa midazolam a opiátu hydromorfon. Ohio bude první stát, kde novou směs použijí, letos budou následovat ještě další tři popravy. Každá v jiném státě.

Smrt v hrůze a agónii?

Obhajoba se snažila popravě na poslední chvíli zabránit. Obrátila se na soud s argumentem, že nevyzkoušený preparát způsobí McGuirovi krutou a pomalou smrt.

Jeho právník předvolal experta, který vypověděl, že se odsouzený, jehož už pět let sužují dýchací problémy, po aplikaci směsi nebude moci několik minut nadechnout a nakonec se udusí. Soudce ale žádosti o odklad popravy nevyhověl a prohlásil, že ho výpověď odborníka nepřesvědčila.

Smrtící injekce

Potíže s látkami používanými ve smrtících injekcích mají i další americké státy uplatňující trest smrti. Především evropské farmaceutické firmy se totiž postavily proti takovému využití svých přípravků a přestaly je do amerických věznic prodávat.

Ty tak musely začít hledat alternativy pro náplně do smrtících injekcí a v několika desítkách případů odložit naplánované popravy.

"McGuirovi právníci tvrdí, že zemře v hrůze a agónii. Stát nesouhlasí. Pravda je ale taková, že nikdo přesně neví, jak zemře, jak dlouho to bude trvat a co při tom bude cítit," napsala v komentáři pro CNN právní expertka na tresty smrti z Kalifornské univerzity Elisabeth A. Semelová.

"Ve staré kombinaci byla každá ze tří látek použita k účelu, k němuž byla určena. V Ohiu ale užijí léky, jež se za běžných okolností používají při takových zákrocích, jako je například koloskopie. Odsouzené předávkují k smrti. Léky použijí jen kvůli jejich vedlejším účinkům," cituje pro změnu magazín Time Jonathana Gronera z univerzity v Ohiu, jenž se na užití smrtících injekcí specializuje.

Prvním odsouzeným, který měl dostat novou smrtící injekci, byl Ron Phillips. Ten ale uspěl s žádostí o odložení popravy, protože projevil přání darovat posmrtně své orgány vážně nemocným příbuzným.

Současný stav je takový, že každý z 32 amerických států, v nichž zákony znají trest smrti, může použít vlastní smrtící koktejl.

 

Právě se děje

Další zprávy