Vondra přivezl ODS i vládě dvě "pekingské ceny útěchy"

Dominik Jandl
26. 10. 2008 2:17
Kritika Barmy i jednání o předsednictví ČR v EU byly úspěšné UVNITŘ: FOTOGALERIE
Summit se konal v budově čínského parlamentu, takzvané Velké hale lidu. Budova je přímo na náměstí Tchien-an-men
Summit se konal v budově čínského parlamentu, takzvané Velké hale lidu. Budova je přímo na náměstí Tchien-an-men | Foto: Dominik Jandl

Peking - Zatímco se v sobotu po ohlášení výsledků druhého kola senátních voleb propadala nejsilnější Občanská demokratická strana do stále větší krize, "slavil" občanskodemokratický vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra dvě vítězství v Pekingu.

Stalo se tak na eurasijském summitu ASEM7 (The Seventh Asia-Europe Meeting), který v sobotu v čínské metropoli probíhal druhým dnem.

Poté, co v pátek získal klíčový slib německé kancléřky Angely Merkelové, že země eurozóny budou v rámci Evropské unie i nadále pouze neformálním uskupením, díky čemuž klesly šance Francie na vytlačení České republiky od předsednického kormidla, sklidil v sobotu potlesk za ostrou kritiku Barmské junty.

"Když mě v roce 1989 pouštěli z komunistického vězení, Aun Schan Su Ťij vyhrála poslední demokratické volby v Barmě. Vojenská junta bohužel nedovolila nástup demokratických sil k moci," řekl Vondra na jednání vrcholných zástupců 43 zemí Evropské unie a Asie.

"Od té doby došlo u mnoha zemí jižní a východní Asie k pozitivnímu vývoji - v kontrastu s tím se nalézá právě Barma, kde junta neprojevuje vůli k reformám, pokroku a otevřenosti. Tento rozpor znepokojuje celý svět," pokračoval v projevu, který byl podle diplomatického zdroje Aktuálně.cz mnohem ostřejší, než tomu bylo v původním návrhu.

Vondra se otázce lidských práv v Barmě věnuje dlouhodobě. Například v červnu letošního roku se spolu s exprezidentem Václavem Havlem zúčastnil oslav 63. narozenin barmské disidentky Su Ťij v centru Prahy.

Barmě vládne junta, juntě zase paranoia

Podle vyjádření kabinetu místopředsedy vlády pro evropské záležitosti byla Barma jednou ze dvou priorit, s kterými na summit cestovala. Tou druhou bylo již zmíněné zajištění německé podpory pro setrvání u stávající neformální povahy "euroskupiny".

Foto: Reuters

I přesto byl v plénu hlavním podpůrcem Vondry francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který Vondru přímo podpořil a poté barmský režim kritizoval za jeho neotevřenost.

Junta totiž ze strachu před "špiony" nepustila do země humanitární pracovníky, kteří do země směřovali po květnovém cyklonu Nigris. Ten si údajně vyžádal až 130 tisíc obětí na životech a celkově postihl více než 2,5 milionu obyvatel.

Svým rozsahem se tak tato přírodní katastrofa vyrovná i řádění vln tsunami, které si na Vánoce v roce 2006 vyžádalo statisíce mrtvých a miliony postižených.

Postoj barmské junty tak potvrzuje slova brazilského odborníka na lidská práva Paula Sergia Pinheira ze zářijového rozhovoru pro Aktuálně.cz, v němž se nechal slyšet, že "tito lidé (junta) trpí silnou paranoiou a velice se obávají, co s nimi bude".

Čtěte více: České předsednictví EU dává Barmáncům naději

V rámci upevňování své moci junta nedávnou v referendu "nechala" občany odsouhlasit novou ústavu.

První výročí Šafránové revoluce si připomněli i Barmánci v hlavním městě Srí Lanky Colombu. Na fotografii jsou demonstrující buddhističtí mniši před velvyslanectvím Myanmaru, jak barmská junta zemi v roce 1989 přejmenovala
První výročí Šafránové revoluce si připomněli i Barmánci v hlavním městě Srí Lanky Colombu. Na fotografii jsou demonstrující buddhističtí mniši před velvyslanectvím Myanmaru, jak barmská junta zemi v roce 1989 přejmenovala | Foto: Reuters

Výsledky, podle nichž k urnám přišlo 99 procent voličů, z nichž 93 procent hlasovalo pro novou ústavu, jsou podle vyjádření Vondrova kabinetu "s největší pravděpodobností zmanipulované".

Nebyly k nim totiž připuštěni žádní pozorovatelé a výsledky tak měla plně pod kontrolou vojenská junta.

Ta humanitární organizace do země nevpustila ani poté, co se Evropská unie zavázala, že nebude záležitost žádným způsobem politizovat.

 

Právě se děje

Další zprávy