Volím toho, kdo dá víc. Irácké voliče zaplavily dary

Reuters Roman Gazdík, Reuters
6. 3. 2010 9:21
Irácké volby se změnily ve výprodej smíšeného zboží. Od hodinek až po zmražená kuřata
Odvoleno: inkoust na prstu iráckého vojáka.
Odvoleno: inkoust na prstu iráckého vojáka. | Foto: Reuters

Bagdád - Mnoho Iráčanů říká, že své zvolené zastupitele po čtyři roky takřka nevidělo. Před volbami se ale najednou objevili a s sebou přivezli i dary.

Aby nalákali v neděli k volebním urnám co nejvíce lidí, rozdávají střelné zbraně, hodinky, mobilní kredity, topný olej, rýži, drahé pobyty v hotelích a dokonce i peníze. V provincii Bábil bylo k dispozici sportovní náčiní a běžecké boty dovezené z Číny. Děti dostávají hračky.

Jeden z kandidátů se podle deníku New York Times objevil v chudé vesnici nedaleko města Bakúba a rozdával tu zmražená kuřata. Byl o ně takový zájem, že se na mnohé nedostalo a on musel slíbit, že se ještě vrátí.

Politická shromáždění se v Iráku příliš nenosí. Na vině je bezpečnostní situace. Když už probíhají, tak pod dohledem po zuby ozbrojeného komanda.
Politická shromáždění se v Iráku příliš nenosí. Na vině je bezpečnostní situace. Když už probíhají, tak pod dohledem po zuby ozbrojeného komanda. | Foto: Reuters

Pistole všem spojencům

Z rozdávání darů byl obviněn i irácký premiér Núrí Málikí, který věnoval pistole vyzdobené osobní signaturou spřáteleným kmenovým vůdcům.

"Někteří lidé mě kritizují za to, že jsem dal lidem pistole," řekl v irácké televizi. "Upřímně bych si přál, abych mohl dát coby vyjádření vděčnosti pistoli a pušku každému, kdo stál po boku vlády v jejím boji proti gangům."

Vláda se v "pistolové aféře" brání také poukazem na to, že zbraně byly darovány údajně už před rokem. "Nestály mnoho, méně než 300 nebo 400 dolarů," řekl agentuře Reuters jeden nejmenovaný úředník.

"Fakt, že 300 až 400 dolarů není považováno za velkou sumu, naznačuje, jak velké jsou fondy, které jsou před hlasováním plýtvány na dárky voličům," shrnují debatu reportéři Reuters.

Největším politickým mítinkem v Bagdádu byl ten uspořádaný koalicí Irácká jednota ministra vnitra Džavada Boláního (uprostřed dole). Zúčastnilo se ho několik set lidí, mnoho z nich byli policisté placení ministerstvem.
Největším politickým mítinkem v Bagdádu byl ten uspořádaný koalicí Irácká jednota ministra vnitra Džavada Boláního (uprostřed dole). Zúčastnilo se ho několik set lidí, mnoho z nich byli policisté placení ministerstvem. | Foto: Reuters

Právě jsme ho dostavili

Ve stejné době, kdy politici nabízejí novinářům mobilní telefony a voličům hodinky, se také zázračným způsobem dokončují práce na dlouho odkládaných veřejných projektech a zlepšují veřejné služby.

V úterý premiér Núrí Málikí otevřel po mnoha měsících zpoždění nový most, zatímco úředníci v energetickém sektoru se náhle vzchopili k distribuci nových a lepších plynových bomb, které dodávají palivo kamnům a bojlerům.

Tisíce bývalých členů někdejší armády Saddáma Husajna, po americké invazi rozpuštěné, bylo vzato znovu do služby. Tento proces sice probíhá už rok, ale vláda jej oznámila teprve před týdnem, v tom správném čase před volbami.

Na konci Boláního mítinku byly vypuštěny k nebi holubice. Bohužel ve stejný okamžik, kdy začal létat i ohňostroj. Symboly míru tak zachvátily plameny.
Na konci Boláního mítinku byly vypuštěny k nebi holubice. Bohužel ve stejný okamžik, kdy začal létat i ohňostroj. Symboly míru tak zachvátily plameny. | Foto: Reuters

Irák nemá zákony upravující to, jak mohou politické strany a kandidáti získávat a utrácet peníze. Není také jasné, odkud pochází toto bohatství, kterým kandidáti náhle oplývají. Podle organizace Transparency International monitorující korupci na celém světě je irácká společnost jednou z nejzkorumpovanějších vůbec.

Šéf amerického Velitelství Střed (CENTCOM) David Petraeus pro to vymyslel nové jméno: Irákokracie.

Arabské dary

Situaci komplikují arabské zvyky, které se dostávají do křížku s moderní politickou kulturou.

Podle tradice návštěvníci přinášejí klanovým vůdcům a dalším důležitým osobám dárky. Nesmějí se však snažit si příjemce zavázat.

"V arabské tradici máme dárky, ale jedná se o společenské dary, které dáváme, abychom podporovali přátelské vztahy," říká bagdádský profesor sociologie Chálid Muhammedi. "Na takový dárek, který je dáván kvůli ryze osobnímu prospěchu, se většinou pohlíží s despektem."

Velké utrácení politiků, kteří jsou nyní u moci, rovněž vyvolává spekulace, že k tomu zneužívají státní peníze.

"Dárek si vezmu a poděkuju mu, ale volit budu toho kandidáta, který je mi nejbližší. Žádný dárek jsem nedostal, ale vzal bych si cokoliv, i kdyby to byla telefonní karta za 10 dolarů," říká majitel bagdádského obchodu. Safván Nuail.

Další však přiznávají, že se koupit klidně nechají.

"Myslím, že budu volit Hášimího," řekl New York Times Meluk Abdul Vaháb na okázalé párty viceprezidenta Tárika Hášimího.

"Ale když mi dá někdo něco lepšího, tak budu volit jeho. Protože jakmile vyhrají volby, tak se už od nich ničeho nedočkáme. Takže mi to je jedno. Budu volit toho, kdo mi dá víc."

 

Právě se děje

Další zprávy