Bukurešť - Rumunské parlamentní volby jsou jedno velké drama. Zatímco v prvních předběžných výsledcích z nedělního večera vedli favorizovaní sociální demokraté, v pondělí dopoledne se radovali jejich úhlavní nepřátelé z Liberálně-demokratické strany.
To ale nebyl všem zlomům konec. Odpoledne bylo po sečtení 93 procent odevzdaných hlasů opět všechno jinak.
Podle údajů centrální volební komise odpoledne ve sněmovních volbách vedli sociální demokraté s 33 procenty. Liberálové za nimi byli v těsném závěsu se ziskem 32,57 procenta.
Ještě těsnější byl rozdíl v případě voleb senátních, kde sociální demokraté získali 33,99 procenta, liberální demokraté (PD-L) blízcí prezidentu Traianu Basescovi pak o pouhé dvě desetiny méně, tedy 33,79 procenta.
První průběžné výsledky z nedělního večera přitom potvrzovaly očekávání. Vedení si v tu chvíli užívali sociální demokraté spolu s konzervativci (PSD-PC).
Jednoznačným propadákem jsou volby pro v současné době vládnoucí Národně liberální stranu (PNL) premiéra Calina Tariceana. Ta má jistou třetí pozici se ziskem okolo 18 procent hlasů do obou komor.
Do parlamentu se s nejvyšší pravděpodobností dostane ještě Demokratická unie Maďarů v Rumunsku, která obdržela zhruba sedm procent hlasů.
Z parlamentu naopak definitivně odchází krajně pravicová Velkorumunská strana, která v roce 2000 obdržela 20 procent hlasů. Od té doby její vliv setrvale slábl.
Ve volbách Rumuni volili 315 poslanců a 137 senátorů.
Povolební pat jako v Česku?
Sociální demokracie si v předvolebních průzkumech dlouhodobě držela nevelký, ale stabilní několikaprocentní náskok. Proto byly průběžné výsledky z pondělního rána překvapením.
Stranický šéf Mircea Geoana ale zůstal optimistou. "PSD vyhraje, o tom není pochyb," řekl rumunské zpravodajské agentuře Mediafax.
Geoana doufal v to, že byly výsledky daleko dříve sečteny ve velkých městech, zatímco ve venkovských regionech, kde mají socialisté převahu, se hlasy teprvě sčítaly.
To však relativizoval jeho úhlavní soupeř, šéf PD-L Theodor Stolojan, podle něhož "se neví, jestli jsou dosud nesečtené hlasy z městských nebo venkovských regionů".
Velkým otazníkem bude sestavení koaliční vlády, ať už volby skončí vítězstvím liberálů nebo sociálních demokratů.
I kdyby totiž nakonec PSD-PC volby vyhrála, neměla by pravděpodobně partnera pro sestavení koaliční vlády.
Fakt, že mají liberální demokraté velmi blízko k prezidentu Basescovi, zároveň nahrává sestavení staronové koalice liberálních demokratů s národními liberály.
Právě Basescu totiž jmenuje premiéra, jenž bude mít za úkol sestavení vládní koalice.
Obě strany spolu prakticky vládly doposud. Jejich soužití však bylo velmi problematické, podle některých bylo dokonce poslední volební období ve znamení permanentní politické krize.