Lucemburské volby vyhrála Křesťanskosociální lidová strana. O část voličů ale přišla

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2018 16:12
Parlamentní volby v Lucembursku tradičně vyhrála Křesťanskosociální lidová strana (CSV), kterí je v opozici. Získala 28 procent hlasů, tedy méně než při předchozích volbách v roce 2013.
Lucemburský premiér Xavier Bettel z Demokratické strany.
Lucemburský premiér Xavier Bettel z Demokratické strany. | Foto: ČTK

Lucemburk - Nedělní parlamentní volby v Lucembursku vyhrála před socialisty a liberály tradičně nejsilnější Křesťanskosociální lidová strana (CSV), která získala 28 procent hlasů. Ukázaly to v pondělí zveřejněné konečné výsledky.  Oproti minulým volbám v roce 2013 ale utrpěla ztrátu. 

I když opoziční CSV zvítězila, trojice stran, která dosud tvořila vládu premiéra Xaviera Bettela, obhájila v parlamentu těsnou většinu. Zda se ale liberálové, Zelení a sociální demokraté rozhodnou dál společně vládnout, zatím není jasné.

"Moje vláda byla potvrzena. Nebyla potrestána," uvedl po vyhlášení výsledků současný premiér Xavier Bettel z liberální Demokratické strany (DS), která získala 16,9 procenta hlasů, tedy méně než před pěti lety. 

Demokratická strana spolu se Zelenými, kteří získali 15,1 procenta hlasů a které místní média označují za skutečné vítěze voleb, a se sociálními demokraty (17,6 procenta) obsadí DS v 60členném parlamentu 31 křesel.

"Je to fantastický výsledek a chceme nadále mít vládní zodpovědnost," uvedl v pondělí rovněž premiér Bettel. Podle agentury DPA je ale jeho osud nejistý. Předseda sociálních demokratů Etienne Schneider totiž zdůraznil, že se jeho strana o případném pokračování koalice musí ještě poradit.

Ačkoli se CSV stala vítězem nedělních voleb v západoevropském velkovévodství, nedosáhla hlavního cíle, tedy zabránit v pokračování dosavadní vlády. Se ziskem 21 křesel bude nejsilnější parlamentní stranou, oproti dosavadnímu stavu ale o dvě křesla přišla.

Vůdce kandidátky Claude Wiseler přesto označil výsledek hlasování za "jasné zadání, aby CSV formovala politiku Lucemburska". Podle něj by bylo těžko pochopitelné, kdyby nejsilnější parlamentní strana byla stejně jako v roce 2013 z vládnutí vyloučena.

Bettel po předchozích volbách vytvořil koalici se Socialistickou dělnickou stranou (LSAP) a Zelenými, ačkoli rovněž vyhrála CSV tehdejšího dlouholetého předsedy vlády a současného šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

Do lucemburského jednokomorového parlamentu se dostali kromě CSV, liberálů, Zelených a sociálních demokratů ještě tři další strany. Piráti a Levice budou mít v parlamentu nově dva poslance. Polepšila si euroskeptická Alternativní demokratická a reformistická strana (ADR), která místo dosavadních tří bude mít čtyři křesla.

Lucemburčané mají ze zákona povinnost volit. Volební účast proto dosáhla téměř 90 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy