Volby v Afghánistánu: Tekla krev, ale méně než minule

Martin Novák Martin Novák
19. 9. 2010 11:08
Podle prvních zpráv volebních komisí hlasovalo 40 procent voličů.
Nima Suratgarová se ve volbách uchází o parlamentní křeslo v Kábulu.
Nima Suratgarová se ve volbách uchází o parlamentní křeslo v Kábulu. | Foto: Reuters

Kábul - Radikální hnutí Taliban splnilo své hrozby, že naruší parlamentní volby v Afganistánu. Hned několik volebních místností se v sobotu stalo terčem raketových útoků.

Ten nejhorší se odehrál v provincii Baglán na severu země. Zahynul při něm jeden afghánský voják a šest příslušníků místních provládních milicí dozírajících na průběh hlasování.

Zabránit ve většině provincií hlasování, jak povstalci plánovali, se jim ale nepodařilo. K urnám se dostavilo na čtyřicet procent voličů. Kvůli hrozbách útoků muselo nicméně 1561 volebních místností z celkového počtu 6835 zůstat uzavřeno.

Velitelství NATO oznámilo, že během voleb došlo k více násilnostem než při prezidentských volbách v roce 2009, nebyly však tolik krvavé. Celkem podle mezinárodních jednotek došlo k 485 násilným incidentům. Zabito bylo sedm civilistů, 11 policistů a afghánských vojáků a čtyři příslušníci mezinárodních sil.

Řada kandidátů si stěžovala, že kvůli napjaté bezpečnostní situaci nemohla vést řádnou předvolební kampaň. Další poukazovali na tisíce zfalšovaných volebních lístků a skutečnost, že přístroje, které měly prsty voličů označit nesmazatelným inkoustem, aby se zabránilo opakovanému hlasování, nefungovaly.

Již tři hodiny před otevřením volebních místností dopadla raketa do centra Kábulu, další tři zasáhly východoafghánské město Džalálábád. Ve východoafghánské provincii Chóst explodovala nastražená bomba, která zranila tři lidi.

V centru Kábulu přistála raketa poblíž americké ambasády a zároveň nedaleko sídla Mezinárodních bezpečnostních a podpůrných sil (ISAF).

Ústava zaručuje ženám čtvrtinu mandátů

Afghánistán patří k nejkonzervativnějším islámským zemím, kde mnoho žen nosí burku zahalující obličej a očekává se od nich hlavně péče o děti a domácnost. Tálibánci se je proto snažili zastrašit a hrozili jim represemi, pokud by se vydaly k volebním místnostem.

Oficiální afghánská politika je povstalcům dlouhé roky trnem v oku. V parlamentních volbách kupříkladu kandidovalo 386 žen. Přitom je jisté, že některé z nich do křesel zasednou. Ústava totiž ženám zaručuje minimálně čtvrtinu míst v 249členném zákonodárném sboru.

Například v Kábulu voliči rozhodovali o obsazení třiatřiceti mandátů, minimálně devět jich v každém případě obsadí ženy.

Jsou více vidět než v minulých parlamentních volbách v roce 2005. Více billboardů, více spotů, více mítinků a pouličních setkání s voliči.

Kandidátka Robina Dželálíová během předvolební kampaně.
Kandidátka Robina Dželálíová během předvolební kampaně. | Foto: Reuters

Na jihu zůstaly volební místnosti zavřeny

Afghánští muži si zvykají na to, že žena má místo také v politice. Mezi kandidátkami je například bývalá běžkyně a reprezentantka země v běhu na 100 metrů nebo vítězka soutěže Afghánistán hledá superstar.

Někteří experti ovšem míní, že mezi kandidátkami jsou i ženy, pro které je politika hlavně zdrojem peněz. Jsou nasazené kmenovými předáky nebo šéfy ozbrojených milic a zaplaceny za to, že budou hlasovat tak, jak si jejich „chlebodárci" přejí.

Ozbrojenci Talibanu varují, že volby překazí. Kvůli nim některé volební místnosti na jihu a východě země, kde je Taliban nejsilnější, vůbec nebudou otevřeny.

Na bezpečnost dohlíží na 300 tisíc vojáků a policistů, na příjezdových silnicích k velkým městům vyrostly kontrolní stanoviště.

Volební plakát Simín Barkazíové, která kandiduje v Herátu na západě země.
Volební plakát Simín Barkazíové, která kandiduje v Herátu na západě země. | Foto: Reuters

Sčítání hlasů potrvá týdny

Sčítání potrvá několik týdnů. Do některých oblastí musí krabice pro volební lístky dopravit osel, protože tam nevede silnice ani cesta, sjízdná pro automobily nebo motocykly.

Loňské prezidentské volby vyhrál Hamíd Karzáí, ale regulérnost hlasování a především sčítání hlasů byla zpochybněna, a to i zahraničními pozorovateli.

Zvláštností afghánských voleb je fakt, že každý člověk kandiduje jen sám za sebe. Politické strany jsou zakázány.

Voják hlídkuje uprostřed silnice v Kábulu.
Voják hlídkuje uprostřed silnice v Kábulu. | Foto: Reuters

Má se tím zamezit vzniku bloků na etnickém základě, neboť afghánská populace je rozdělena mezi čtyři hlavní etnické skupiny (Paštúny, Tádžiky, Hazáry, Uzbeky) a několik menších komunit.

Po třech desetiletích plných válek, převratů a povstání patří Afghánistán stále k nejchudším zemím světa.

Měsíční plat prezidenta Karzáího činí v přepočtu 11 tisíc korun. Skromná je i částka, vynaložená na volby. Stály celkem 150 tisíc dolarů.

Průměrný věk dožití patří v zemi k vůbec nejnižším na světě. Afghánci a Afghánky se v průměru dožívají jen pětačtyřiceti let.

 

Právě se děje

Další zprávy