Brexit blízko, ale tak daleko. Když neschválíte volby, budu stávkovat, varuje Johnson

Helena Truchlá Helena Truchlá
25. 10. 2019 15:06
Britský premiér Johnson se nejspíš vzdal snah opustit Evropskou unii do konce října, jak sliboval. Poslancům parlamentu v Londýně navrhuje víc času na schválení brexitové dohody výměnou za to, že podpoří jeho návrh na vyhlášení předčasných parlamentních voleb v polovině prosince. Zatím se mu ale nepodařilo přesvědčit opozici, kterou k tomu potřebuje. Přečtěte si, na čem teď další vývoj záleží.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Proč chce Johnson volby?

Britský premiér Boris Johnson stojí v čele vlády, která nemá většinu v parlamentu. Pro prosazení čehokoliv se proto musí složitě domlouvat se svými nepočetnými spojenci, ale také přeběhlíky a nezávislými poslanci. Předčasné volby by tuto patovou situaci mohly vyřešit. Termín pro příští řádné hlasování je až v roce 2022. 

Plán na to uspořádat je co nejdříve pochází z hlavy Johnsonova poradce Dominica Cummingse. Jeho tým, který před referendem v roce 2016 pracoval pro kampaň za odchod země z Evropské unie, je přesvědčen, že Johnson tak může sám sebe prezentovat jako zástupce lidu proti parlamentu, který brání v uskutečnění brexitu, který si Britové sami odhlasovali. Lídr konzervativců tak podle jejich přesvědčení může volby vyhrát s nejlepším výsledkem. 

A podobné vyjádření obsahoval i dopis, který Johnson ve čtvrtek večer poslal šéfovi opozičních labouristů Jeremymu Corbynovi. "Nemůžeme riskovat další paralýzu," apeloval v něm na svého konkurenta. 

 

Právě se děje

Další zprávy