Brexit blízko, ale tak daleko. Když neschválíte volby, budu stávkovat, varuje Johnson

Helena Truchlá Helena Truchlá
25. 10. 2019 15:06
Britský premiér Johnson se nejspíš vzdal snah opustit Evropskou unii do konce října, jak sliboval. Poslancům parlamentu v Londýně navrhuje víc času na schválení brexitové dohody výměnou za to, že podpoří jeho návrh na vyhlášení předčasných parlamentních voleb v polovině prosince. Zatím se mu ale nepodařilo přesvědčit opozici, kterou k tomu potřebuje. Přečtěte si, na čem teď další vývoj záleží.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Proč chce Johnson volby?

Britský premiér Boris Johnson stojí v čele vlády, která nemá většinu v parlamentu. Pro prosazení čehokoliv se proto musí složitě domlouvat se svými nepočetnými spojenci, ale také přeběhlíky a nezávislými poslanci. Předčasné volby by tuto patovou situaci mohly vyřešit. Termín pro příští řádné hlasování je až v roce 2022. 

Plán na to uspořádat je co nejdříve pochází z hlavy Johnsonova poradce Dominica Cummingse. Jeho tým, který před referendem v roce 2016 pracoval pro kampaň za odchod země z Evropské unie, je přesvědčen, že Johnson tak může sám sebe prezentovat jako zástupce lidu proti parlamentu, který brání v uskutečnění brexitu, který si Britové sami odhlasovali. Lídr konzervativců tak podle jejich přesvědčení může volby vyhrát s nejlepším výsledkem. 

A podobné vyjádření obsahoval i dopis, který Johnson ve čtvrtek večer poslal šéfovi opozičních labouristů Jeremymu Corbynovi. "Nemůžeme riskovat další paralýzu," apeloval v něm na svého konkurenta. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy