Běloruská škola učí tajně, ale svobodně

11. 10. 2006 8:30
Minsk (Od zpravodaje agentury Reuters) - Učitelé z lycea Jakuba Kolase vodí své žáky už roky z jedné tajné adresy na druhou a učí je zapomenutý jazyk.
Studentky ve třídě lycea Jakuba Kolase
Studentky ve třídě lycea Jakuba Kolase | Foto: Reuters

Spolu s devadesáti žáky se v roce 2003 postavili proti oficiálnímu uzavření této střední školy a přesouvají se tajně, většinou mezi soukromými domy ve snaze povzbudit svobodné myšlení a pěstovat běloruský jazyk.

Ten je v zemi posledního evropského diktátora spojovaný hlavně s nepočetnou opozicí, v jejímž čele stojí Aljaksandr Milinkevič.

Alexander Milinkevič na demonstraci 20. dubna: proti Černobylu a proti Lukašenkovi
Alexander Milinkevič na demonstraci 20. dubna: proti Černobylu a proti Lukašenkovi | Foto: Reuters

Aljaksandr Milinkevič odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz - více ZDE

"Naše osnovy dějepisu nemají nic společného s verzí, kterou vytvořily běloruské úřady," uvedl ředitel školy Vladimir Kolas. "A výuku vedeme ve spisovné běloruštině. To je v dnešní době vzácnost."

Studentky během vyučování na tajné adrese.
Studentky během vyučování na tajné adrese. | Foto: Reuters

Hra na schovávanou

Podle oficiálních míst byla školní budova uzavřena v rámci slučování škol vedeného snahou uspořit peníze.

Personál je však přesvědčen, že škola byla uzavřena hlavně kvůli tomu, že se odchýlila od oficiálních vyučovacích osnov předepsaných pro státní školy a pěstovala běloruštinu.

Učitelé se rozhodli pokračovat ve výuce a ke hře na schovávanou se uchýlili v okamžiku, kdy jejich snaha o pronájem veřejných prostor vedla ke střetům či byrokratickým tahanicím s úřady.

Zjišťovali, že učebny jsou nějakou záhadou rezervované, nedostupné nebo že neobstály při protipožárních či bezpečnostních inspekcích.

Dnes již nikdo neprozradí, kde se výuka koná

Pro tyto učitele v Bělorusku, jemuž od roku 1994 vládne autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, se staly ústrky inspektorů a zástupců ministerstva školství každodenní záležitostí.

Skončila výuka a studenti odcházejí z improvizované učebny
Skončila výuka a studenti odcházejí z improvizované učebny | Foto: Reuters

Opozice a západní země Lukašenka obviňují, že organizuje razie proti odpůrcům, likviduje sdělovací prostředky, manipuluje volby a pronásleduje nezávislá kulturní sdružení.

Prvňáčci ve státních školách dostávají knihu s názvem "Bělorusko - má vlast", která obsahuje čtyři impozantní prezidentovy fotografie.

Výuka sovětské ideologie

Lukašenko, který byl v březnu opětovně zvolen ve volbách, jež Západ odsoudil jako zmanipulované, znovu zavedl na státních i soukromých školách povinnou výuku ideologie na sovětský způsob.

Ve škole Jakuba Kolase však pomáhají dospívajícím žákům tuto oficiální ideologii zpochybňovat.

"Když jsme chodili do normálních škol, nesměli jsme svobodně vyjadřovat vlastní názory," prohlásil student Oleg Volotovskij. "Člověk se tím mohl dostat do problémů."

Pro Jelenu Kazarskou, jejíž dvě dcery školu navštěvují, "se tomuto lyceu nemůže rovnat žádná škola v Bělorusku. Jeho absolventi jsou přijímáni na nejprestižnější univerzity."

Podmínky na lyceu Jakuba Kolase jsou skutečně bojové
Podmínky na lyceu Jakuba Kolase jsou skutečně bojové | Foto: Reuters

Obroda jazyka

Lukašenko běloruštinou obvykle opovrhuje. Tento východoslovanský jazyk, nacházející se někde na půli cesty mezi ruštinou a ukrajinštinou, je dnes většinou spojován s akademickými kruhy a - což je ještě důležitější - také s liberálním a nacionalistickým hnutím, které Lukašenkovu vládu kritizuje.

Všeobecně se přestal používat, když se sovětské úřady rozhodly prosazovat ruštinu, aby omezily nacionalistické cítění v Bělorusku i jinde. Snahy o jeho oživení po pádu komunismu ochably, když v roce 1994 nastoupil do úřadu Lukašenko.

Ačkoliv jsou pouliční cedule psány v běloruštině, ve městech je tento jazyk slyšet jen vzácně a za sovětských dob byl pokládán za nekultivovaný.

Jako vyučovací jazyk ho v celém Bělorusku používá pětina žáků, ale v hlavním městě Minsku jsou to pouhá dvě procenta. Na dalších školách je to povinný předmět, avšak někteří studenti a rodiče tvrdí, že jeho výuka neprobíhá seriózně.

Školu financují rodiče

Zdá se, že právě běloruština a její význam pro národní povědomí je hlavní příčinou atraktivity lycea Jakuba Kolase. O každé volné místo se zde ucházejí dva kandidáti.

"Můj syn se tu za měsíc naučil bělorusky lépe než za všechny předchozí roky ve státních školách dohromady," uvedla Taťána Volotovská.

Škola, kterou financují rodiče, nemůže vydávat státní maturitní vysvědčení, ale její žáci mohou být přijímáni na univerzity, pokud složí separátní zkoušky.

"Na lyceu jsem začal studovat ještě před zavřením. A pak jsme se už pořád jen stěhovali z bytu do bytu. Byli jsme prvními studenty, kteří skládali přijímací zkoušky separátně," vysvětluje Jevgenij Blok, jenž se nyní připravuje ke studiu na univerzitě v Łódži v sousedním Polsku.

Polovina studentů odchází do zahraničí

Kolas, který není v žádném příbuzenském vztahu s běloruským básníkem, jehož jméno škola nese, tvrdí, že přibližně polovina absolventů odchází studovat do zahraničí.

"Naše vyučovací metody se snaží žákům vštípit, aby byli běloruskými patrioty a chtěli v naší zemi zůstat," uvedl. "Zároveň to však mají naši absolventi na běloruských univerzitách těžké, protože obrovská část akademického programu je věnována ideologickým disciplínám."

Žáci si tyto citlivé okolnosti naléhavě uvědomují.

Prvního září, což je v celém bývalém Sovětském svazu tradiční začátek školního roku, se neformálně scházejí před uzavřenou školou.

Stojí u brány před budovou, jejíž část byla přestavěna na soud, kladou na zem květiny a společně zpívají staré studentské písně.

"Naše práce nepodléhá žádným omezením," uvedl učitel dějepisu Valentin Golubjev. "Můžeme s dětmi diskutovat prakticky o jakémkoliv problému." To se v Bělorusku neděje často.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy