Vojsko sází na instinkt, včely najdou miny, supi těla

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
4. 10. 2010 17:02
Jedinečný čich zvířat zatím nelze ničím nahradit, přiznávají experti.
Africké krysy zkoušejí jako pomocníky pyrotechniků v Mosambiku a Tanzánii
Africké krysy zkoušejí jako pomocníky pyrotechniků v Mosambiku a Tanzánii | Foto: Aktuálně.cz

Maputo - Vepři hledající lanýže, kanárci varující před důlními plyny, krysy a hadi prchající před zemětřesením. Výjimečné schopnosti zvířat využívá člověk odpradávna.

Dnes začíná zástupce živočišné říše nasazovat v oblastech, kde by to nikdo nečekal. Důvod je prostý. Jejich smysly jsou tak dokonalé, že je nedokáže nahradit ani sebedokonalejší přístroj.

Při vyhledávání osob pohřbených pod troskami domů či sněhovou lavinou se záchranáři neobejdou bez speciálně vycvičených psů. Vynikající čich hlodavců se využívá v řadě laboratorních pokusů.

Krysy obrovské začala před několika lety belgická společnost APOPO nasazovat při hledání nášlapných min ve východoafrickém Mosambiku. Policie v porýnském Kaiserslauternu cvičí k vyhledávání mrtvých těl kondora krocanovitého.

Vědci z Národních laboratoří na univerzitě v novomexickém Los Alamos zase zkoušejí, jak využít k vyhledávání výbušnin včelu medonosnou. A chovatel z Dolního Rakouska provádí výcvik psů schopných rozpoznat vznik patnácti druhů plísní.

Tři miliony min

S myšlenkou nasadit při vyhledávání min, jež zůstaly v zemi od občanské války v Mosambiku, tamní krysy, přišla společnost APOPO již v roce 2004. Trvalo ale několik let, než se jí podařilo vyvinout skutečně účinný systém vyhledávání výbušnin, které každoročně připraví o končetiny stovky osob.

"Krysy mají před psy běžně používanými k vyhledávání min jednoznačnou výhodu," tvrdí zakladatel projektu Bart Weetjens. "Jejich čenich je vždy kousek nad zemí a tak jim neunikne absolutně nic."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Krysy obrovské měří od hlavy ke konci ocasu 80 centimetrů a váží až tři kilogramy. Jsou tak nepoměrně lehčí než psi, kteří se sice jak pomocníci pyrotechniků osvědčili více než dobře, řadu z nich ale miny roztrhaly.

Základem úspěchu je navyknout hlodavce od malička na přítomnost člověka tak, aby k němu měly důvěru a dobře snášely vodítko. Výcvik spočívá v tom, že zvíře, které vyčenichá minu, dostane okamžitě odměnu v podobně pamlsku.

Jen v loňském roce nalezly krysy od APOPO téměř dvě stovky min. Odhaduje se přitom, že v Mosambiku jich je v zemi na tři miliony.

Kondor jménem Sherlock

Skvělého čichu kondora krocanovitého chce využít kaiserslauternský policista Rainer Hermann, který trojici ptáků obývajících řadu oblastí Severní i Jižní Ameriky hodlá po několik měsíců trvajícím intenzivním výcviku nasadit již v příštím roce.

Kondor má sice výborný zrak, mrtvolu je ale schopen na druhou stranu ucítit i na vzdálenost jednoho kilometru.

"Řekl jsem si, že tahle myšlenka je dostatečně ztřeštěná na to, abych ji vyzkoušel," řekl Hermann v rozhovoru pro internetový deník Spiegel Online. Pochybnosti svých nadřízených, kteří měli obavy, že se zesměšní, když podobnému projektu dají zelenou, se mu podařilo zažehnat až po mnoha týdnech.

Kondoři, kteří prodělávají výcvik v přírodní rezervaci Lüneburger Heide, mají příznačná jména: Sherlock, slečna Marpleová a doktor Watson.

Psi, kteří rozpoznají rakovinu

Vynikajících výsledků při výzkumu možnosti nasadit při rozpoznávání rakoviny plic psů dosáhla laboratoř kliniky při univerzitě v Heidelbergu.

Psi rozpoznali bezpečně onemocnění u devadesáti procent případů. Stačilo jen, aby očichali obličejové roušky, které nemocný pacient nosil po dobu tří minut.

Vědci si pouze nejsou jisti, na jaké substance vlastně zvířata reagují.

"Myšlenka nasadit k diagnóze psy je fascinující," říká heidelbergský plicní specialista Felix Herth. "Vyšetření nebolí, není zapotřebí odebírat krev, ani nasazovat speciální přístroje."

Slibných výsledků dosáhl při výzkumu laboratorních krys schopných rozpoznat ptačí chřipku také tým okolo Bruceho Kimballa pracující pro americké ministerstvo zemědělství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 47 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy