New York - Rada bezpečnosti OSN ve středu jednomyslně schválila vyslání kontingentu o síle 5200 vojáků do Čadu a Středoafrické republiky, které se potýkají s důsledky pokračujícího konfliktu v sousedním súdánském regionu Dárfúr.
Modré přilby by v neklidné oblasti měly nahradit tři-a-čtvrt-tisícové mírové síly Evropské Unie, jejichž hlavním úkolem bylo chránit civilní obyvatelstvo, zajišťovat dodávky humanitární pomoci a střežit důležité letiště ve Středoafrické republice.
OSN v obou zemích už jednu misi má. Tvoří ji 863 osob a stará se především o výcvik čadské policie a udržování pořádku v uprchlických táborech, klíčových městech a oblastech s velkým počtem běženců, které vyhnaly boje z jejich domovů.
Ve středu schválená rezoluce prodlužuje mandát Misi OSN v Čadu a Středoafrické republice (MINURCAT) až do 15.března 2010 a zároveň autorizuje její novou vojenskou složku k převzetí operační působnosti v oblasti od evropských mírotvůrců 15.března letošního roku.
Mise EU v oblasti tedy bude trvat jen rok, jak se také původně předpokládalo. Jejím úkolem, jakož i úkolem jejího nástupce, bylo doplňovat společnou mírovou misi OSN a Africké unie v Dárfúru. Té se dosud podařilo rozmístit jen asi 60 procent z předpokládaného (a Radou bezpečnosti odsouhlaseného) počtu 26 tisíc vojáků.
Dlouhodobé napětí v západosúdánském Dárfúru přerostlo v roce 2003 v otevřený konflikt mezi tamními povstalci a centrální vládou, respektive provládními milicemi. Povstalci rekrutující se z řad zdejšího černošského obyvatelstva se vzbouřili proti údajné diskriminaci a marginalizaci ze strany arabské většiny, která dominuje i vládě v Chartúmu.
Veškeré pokusy o zprostředkování příměří zatím vyšly naprázdno. O život mezitím v bojích přišlo na 300 tisíc lidí a své domovy bylo nuceno opustit dva a tři čtvrtě miliónu lidí. Část z nich se uchýlila do sousedního Čadu, menší počet pak našel azyl ve Středoafrické republice.