Arlington - Během svého posledního nasazení v Iráku trávil třiadvacetiletý seržant Charles Rodriguez mnoho času kouřením. Je to jedna z věcí, kterou si lze ukrátit čas během patrolování nebo pobytu na základně.
S Rodriguezem chodil "na cigárko" také jeden z jeho přátel, za oceánem nekuřák.
"Nebylo tam co dělat a cigarety tam jsou levné," řekl Rodriguez agentuře AP.
Kromě nudy pomáhá tabák vojákům zahánět také stres a nervozitu ve válečném prostředí.
Když tedy zpráva vypracovaná pro Pentagon a ministerstvo pro otázky válečných veteránů doporučila, aby bylo postupně kouření a žvýkání tabáku v armádě zakázáno, způsobilo to patřičný rozruch.
Obětujeme už dost
"Naše jednotky už kvůli službě národu obětují dost," prohlásil Brian Wise, výkonný ředitel skupiny reprezentující zájmy vojáků a jejich rodin Military Families United.
"Už tak se vzdali mnoha svobod, kterým se těší civilisté, a teď čelí dalšímu omezení, které se týká nové, jinak zcela legální aktivity," pokračuje Wise v prohlášení uveřejněném na stránkách organizace.
Pentagon tak ve středu musel ujišťovat vojáky, že se doporučení studie zatím nepromítlo do žádného konkrétního plánu.
"Ministr obrany Robert Gates ví, že situace, se kterou se (vojáci) potýkají, je už nyní dostatečně stresující," řekl novinářům ve středu mluvčí ministerstva obrany Geoff Morrell. "Nemyslím si, že má zájem na tom, aby vytvářel další stresy tím, že sebere vojákům jeden z mála způsobů, jak se ho zbavit."
Nejde to
Počet kuřáků ve Spojených státech podle studie od osmdesátých let klesl, zůstává však vysoký v armádě. Zatímco mezi civilní populací kouří každý pátý Američan, mezi vojáky je to každý třetí.
Výzkumníci z neziskové nevládní organizace Institute of Medicine (IOM) tak Pentagonu doporučili, aby do dvaceti let užívání tabákových výrobků v armádě zakázal.
Podle IOM by mělo jít o postupný proces. Nejprve by byl tabák eliminován na vojenských akademiích, pak mezi rekruty. Armáda by rovněž měla zakázat prodej a užívání tabákových výrobků ve svých objektech.
Gates se podle Morrella bude přesto snažit na základě studie najít způsob, jak kouření v armádě omezit.
Pentagon představil plán, který měl snížit kouření o 5 procent a žvýkání tabáků o 15 procent, už v roce 1999. Dosáhnout tohoto cíle se však nepodařilo.