Vlci a medvědi v ohrožení. Zvířata umírají kvůli ostnatým drátům mezi Chorvatskem a Slovinskem

ČTK ČTK
19. 12. 2015 7:42
Plot z ostnatého drátu, který buduje Slovinsko na své hranici s Chorvatskem kvůli lepší kontrole migrantů přicházejících z Blízkého východu, vážně ohrožuje zvířata, zejména šelmy. Ohroženým druhem se stává podle lovců i jelenovitá zvěř.
Plot na svých hranicích staví kvůli uprchíkům po Maďarsku také Slovinsko.
Plot na svých hranicích staví kvůli uprchíkům po Maďarsku také Slovinsko. | Foto: Reuters

Záhřeb – Hraniční bariéra, kterou Slovinsko začalo stavět 11. listopadu, je vážným nebezpečím pro zvířata, zejména pro šelmy. Ohroženi jsou přitom především vlci a medvědi, kteří se pohybují na velkém prostoru rozkládajícím se na území obou států Podle agentury AFP na to upozornil Světový fond na ochranu přírody (WWF).

"Aniž bychom chtěli snižovat lidskou tragédii spojenou s migrační krizí, musíme vědět, že příroda nezná hranice a že přirozená místa výskytu (zvěře) přesahující hranice jsou mimořádně ohrožená budováním takových plotů,“ uvedl v prohlášení Martin Šolar, ředitel regionálního oddělení Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Vědci mají obavy o osud medvědů, až se na jaře budou chtít vrátit do části svého habitatu, který se nachází na druhé straně hranice, uvádí Světový fond na ochranu přírody.

Podle mínění místních lovců je ale v současné době obzvláště ohroženým druhem jelenovitá zvěř. Poukazují na to, že mnoho jelenů a laní nyní přijde o život kvůli tomu, že se zapletou do ostnatého drátu.

Vláda v Lublani vysvětlila, že plot se začal stavět s cílem nasměrovat migranty a uprchlíky k oficiálním hraničním přechodům a zabránit jejich rozptýlení podél 670 kilometrů dlouhé hranice mezi oběma zeměmi. Podle údajů ministerstva vnitra, které WWF ve zprávě cituje, je zatím postaveno 137 kilometrů plotu.

 

Právě se děje

Další zprávy