Vládnoucí strana v Angole tvrdí, že vyhrála parlamentní volby. Opozice ji viní ze zastrašování

ČTK ČTK
24. 8. 2017 16:08
Dlouholetý prezident Angoly José Eduardo dos Santos, který je často označován za pragmatického marxistu, po 38 letech prezidentské křeslo opouští. Nadále ale povede vládnoucí MPLA, a bude tak zřejmě mít stále důležitou roli při rozhodování.
Foto: Reuters

Luanda - Vládnoucí strana v Angole - Lidové hnutí za osvobození Angoly (MPLA) - po sečtení poloviny hlasů věří, že středeční parlamentní volby vyhrála, a dosadí tak do prezidentského křesla svého kandidáta a současného ministra obrany Joaoa Lourença.

Opoziční Národní svaz pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) naopak vládnoucí MPLA a policii viní ze zastrašování voličů.

Předběžné výsledky voleb se očekávají v pátek, napsaly zahraniční tiskové agentury.

Dlouholetý prezident Angoly José Eduardo dos Santos, který je často označován za pragmatického marxistu, po 38 letech prezidentské křeslo opouští. Zda na jeho místo usedne Lourenço, který Angolanům slibuje, že vzkřísí ekonomiku, kterou postihla krize v důsledku poklesu cen ropy, bude jasné až po vyhlášení konečných oficiálních výsledků.

Ty se podle agentury Reuters očekávají asi za dva týdny, předběžné výsledky však zřejmě budou zveřejněny již v pátek.

Dos Santos do důchodu nezamíří

Politologové nicméně spekulují nad tím, jak velkou moc by Lourenço měl v případě, že se stane prezidentem. Dos Santos totiž nadále povede MPLA, a bude tak zřejmě mít stále důležitou roli při rozhodování.

Jeho příbuzní navíc zastávají vlivné funkce - loni v červnu například prezident jmenoval svou dceru Isabel dos Santosovou do čela státní ropné společnosti Sonangol.

Přestože angolské úřady vyhodnotily, že středeční volby probíhaly hladce, opoziční UNITA tvrdí opak. Podle ní policie u volebních místností ve městě Huambo zatkla několik voličů a začala střílet, aby rozpustila dav, který čekal na sečtení hlasů.

MPLA a UNITA proti sobě bojovaly v dlouhé občanské válce, kterou se podařilo ukončit v roce 2002.

Oprávnění volit v letošních parlamentních volbách mělo zhruba devět milionů Angolanů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy