Vládnoucí makedonští nacionalisté vedou po sečtení poloviny hlasů

ČTK ČTK
11. 12. 2016 23:44
Vládnoucí nacionalisté expremiéra Nikoly Gruevského mají podle agentury Reuters po sečtení poloviny hlasů nakročeno k vítězství v makedonských parlamentních volbách. Vedení strany už slaví, ale za vítěze se údajně prohlásili i opoziční sociální demokraté. Již deset let vládnoucí Gruevského strana podle volební komise zatím získala 41 procent z přibližně půl milionu sečtených hlasů.
Bývalý makedonský premiér Nikola Gruevski odchází z volební místnosti ve Skopje
Bývalý makedonský premiér Nikola Gruevski odchází z volební místnosti ve Skopje | Foto: Reuters

Skopje - Po sečtení poloviny hlasů mají nejblíže k vítězství v makedonských parlamentních volbách vládnoucí nacionalisté. Podle agentury Reuters vede strana VMRO DPMNE expremiéra Nikoly Gruevského před opozičními sociálními demokraty o zhruba pět procentních bodů. Vedení strany už slaví volební triumf, za vítěze se však podle serveru BalkanInsight prohlásili i levicoví rivalové.

Předčasné parlamentní volby by měly zemi vyvést z vleklé politické krize. Podle průzkumů však až 40 procent voličů několik dnů před hlasováním nevědělo, koho podpoří. Ze sondáží tak nebylo ani možné věrohodně zjistit jasného favorita.

Již deset let vládnoucí Gruevského strana podle volební komise zatím získala 41 procent z přibližně půl milionu sečtených hlasů. Konkurenční Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) vůdce opozice Zorana Zaeva má na kontě 36,6 procenta. Zatímco VMRO DPMNE podporují podle průběžných výsledků spíše lidé na venkově a v menších obcích, opozice získává především větší města.

Makedonská politická krize propukla po volbách v roce 2014. Opozice odmítla uznat opětovné vítězství VMRO DPMNE, vládu obvinila z podvodů a rozhodla se zákonodárný sbor bojkotovat. Předák SDSM Zaev pak začal loni zveřejňovat záznamy ilegálních odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů a které krizi vystupňovaly.

Voleb se účastní celkem 11 politických subjektů: šest politických stran a pět koalic. Průběh sleduje na 3300 pozorovatelů nestátní organizace MOST a 320 pozorovatelů vyslaných Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Nedělní volby jsou již deváté od roku 1990, kdy byl v této tehdy ještě jugoslávské republice zaveden pluralitní politický systém. Od roku 2008 jde už o již čtvrté předčasné volby. Makedonie vyhlásila nezávislost v roce 1991.

 

Právě se děje

Další zprávy