Londýn - Množství nových přistěhovalců v Británii od března 2014 do letošního března dosáhlo rekordního počtu 330 000.
Ve středu to uvedl britský statistický úřad. Podle webu zpravodajské stanice BBC je to třikrát více, než byl záměr vlády.
Premiér David Cameron, který v květnových volbách získal druhý mandát, se snaží dokázat, že jeho přistěhovalecká politika je účinná. Je podle agentury Reuters pod tlakem, aby splnil slib z roku 2010, že sníží roční počet nových imigrantů pod hranici 100 000.
Podle nejnovějších údajů britského statistického úřadu ale přišlo do Británie během dvanácti měsíců od loňského března 330 000 cizinců, zatímco v předchozím srovnatelném období to bylo 236 000 osob.
Padl tak i rekord z let 2004 až 2005, kdy za dvanáct měsíců do Británie dorazilo 320 000 imigrantů.
"Tato čísla jsou velkým zklamáním," připustil v reakci na oznámení statistického úřadu ONS náměstek ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire.
Zhruba polovina těchto imigrantů podle agentury AP pochází z ostatních zemí Evropské unie. Kritici označují Cameronovo předsevzetí na snížení legálních přistěhovalců za nereálné právě proto, že občané 28 států EU mají právo žít v ostatních členských zemích.
Podle Brokenshira je velký pohyb lidí napříč Evropou "neudržitelný" a ohrožuje budoucí ekonomický rozvoj členských zemí EU. Rekordní čísla by měla být "budíčkem" pro EU, míní náměstek.
Cameron už dříve sdělil, že chce omezit využívání sociálních dávek i pro přistěhovalce ze zemí EU, což vyvolalo protesty Evropské komise.
Spolu s imigranty přicházejí také odborní pracovníci
Mnoho zaměstnavatelů podle Reuters varuje, že omezování imigrace sníží počet zkušených odborníků, které země potřebuje. Spolu s organizací British Future vyzývají Cameronovu vládu, aby změnila svou přistěhovaleckou politiku.
"Zoufale se snažit najít opatření k dosažení podivného a nedosažitelného migračního cíle není cesta, která dá britskému podnikání potřebné stabilní prostředí," řekl Reuters ředitel podnikatelské lobbistické skupiny Institute of Directors Simon Walker.
Statistický úřad také uvedl, že každý osmý z nynějších obyvatel Británie se narodil v cizí zemi, zatímco ještě v roce 2014 to byl jeden z 11.
"Tato čísla ukazují, že Británie nemá hranice a že vláda je naprosto bezmocná," komentoval zprávu šéf protievropské a protiimigrační strany UKIP Nigel Farage.
Konzervativní vláda hodlá zavádět tvrdší postupy také vůči nelegálním přistěhovalcům.
Jako součást nového imigračního zákona má od podzimu například hrozit až půl roku vězení, pokuta a zabavení výdělku ilegálním imigrantům, které v Británii přistihnou při výdělečné činnosti. Do Británie se dlouhodobě snaží dostat tisíce migrantů loděmi či tunelem pod Lamanšským průlivem z francouzského přístavního města Calais.
Zvyšování počtu přistěhovalců trápí mnoho dalších evropských zemí, především poté, co v posledním období přichází na starý kontinent stále více běženců z válkou zasažených zemí jako Sýrie či Irák. Do Británie se už tradičně snaží dostat tisíce migrantů loděmi či tunelem pod Lamanšským průlivem z francouzského přístavního města Calais.
Česko za první polovinu letošního roku zadrželo přes 3000 ilegálních běženců, což je téměř o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Během nynějších zpřísněných kontrol na hranicích policie zadržela dalších více než 750 lidí, řekl koncem července policejní prezident Tomáš Tuhý.