Moskva – Prestižní univerzita v ruském Nižním Novgorodu propustila amerického vědce Kendricka Whitea, který tam pracoval jako prorektor. Stalo se tak krátce poté, co na jeho působení na státní vysoké škole upozornila televize Rossija v pořadu o "vysávání mozků".
Univerzita sice renomovaného ekonoma následně přijala zpět (vydala prohlášení, že Američan nebyl propuštěn, ale pouze "odvolán z funkce prorektora pro inovace"), zpráva však vyvolala pozdvižení nejen v Rusku. White totiž v Rusku pracoval zhruba 20 let a v odborných kruzích je uznáván jako vědecká kapacita.
Putinovo téma
Téma vysávání ruských mozků zvedl před pár dny prezident Vladimir Putin. Minulý týden vyzval, aby se zamezilo v činnosti "zahraničním agentům", zaměřené na vyhledávání talentů v ruských školách.
Americký ekonom White ale v Nižním Novgorodu pomáhal organizovat drobný a střední byznys už počátkem 90. let.
Znal se se zabitým politikem Borisem Němcovem, který tomuto regionu kdysi šéfoval, a pracoval i v regionální správě. Na univerzitě působil asi dva roky.
"Je to hrozná chyba. (White) pomáhal talentované ruské mládeži prosazovat inovační projekty," tvrdí známý biomedik Igor Jefimov. "Byl nedílnou součástí ruského univerzitního prostředí, jedním ze vzácných příkladů, kdy zahraniční vědec přijel do Ruska, nikoli naopak," řekl listu Kommersant.
Státní televize Rossija v nedělním analytickém pořadu spojila angažmá Američana se "škodlivým" působením zahraničních fondů. "Jak je možné, že funkci prorektora státní univerzity zastává americký občan, podnikatel z Washingtonu?" ptala se reportérka v pořadu známého propagandisty Dmitrije Kiseljova.
V reportáži se pozastavila například nad tím, že cizinec vyzdobil univerzitní zdi portréty amerického biologa a botanika, a ne obrazy ruských vědců. White hned po propuštění odcestoval do USA a situaci odmítl komentovat.
"Taková je doba"
Rektor univerzity Jevgenij Čuprunov listu Kommersant řekl, že "taková je doba".
Putinova "stopa" je v kauze každopádně znát.
"Vytipují si uchazeče o studium a hned ho čapnou! Jen málokdo se pak vrátí," prohlásil ruský prezident o lidech, jako je Kendrick White. "Pod rouškou podpory talentované mládeže 'šmejdí' po školách. Ve skutečnosti všechno vysávají, jako vysavačem. Lákají je na granty a odvážejí. Je třeba se na to zaměřit," zdůraznil.
Eduard Fijaksel z nižněnovgorodské vysoké školy je přesvědčen, že White byl propuštěn (nebo sesazen) kvůli programu Eurika, díky němuž mohou ruští studenti studovat v USA. Listu Vědomosti řekl, že podobná věc se může stát také dalším pedagogům.
Televize Rossija ve své reportáži zdůraznila, že na univerzitě, kde pracoval White, se opakovaně objevoval bývalý šéf Americké průmyslové komory Scott Blacklin. Ten byl začátkem června zadržen a z Ruska vyhoštěn za údajné porušení zákona o pobytu cizinců.
Pořádal prý semináře, byť do země přijel jako turista. "V Rusku Blacklin hledal nadané studenty a vysvětloval, proč jim v Marylandu na východě USA bude líp," uvedla reportérka televize Rossija.
Muž, označovaný jako "přítel Clintona a Albrightové", prý spolupracoval s Whitem. Ten měl být jeho informátorem - údajně mu pomáhal hledat mladé talentované Rusy.
Škodlivé fondy
Konstantin Kosačov, šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu, v červnu navrhl vytvoření vlasteneckého seznamu, který by zahrnoval "škodlivé" organizace působící v Rusku a financované ze zahraničí.
Zařadit do něj chce především americké fondy, které "využívají jakýkoli podnět, aby podpálily Rusko a zajistily vnější kontrolu nad situací v zemi".
Generální prokuratura by se podle senátora měla zajímat mimo jiné o organizaci Otevřená společnost, známou jako Sorosův fond, či Fond národní podpory demokracie, financovaný americkou vládou. Obě organizace výrazně podporují ruské občanské aktivity.
Desítky ruských institucí, jež jsou financovány ze zahraničí, se ostatně s problémy potýkají už delší dobu. Zánik hrozí například fondu Dynastie. Ten financoval vědecký výzkum a ruské ministerstvo spravedlnosti ho zařadilo mezi zahraniční agenty.
Moskevský soud mu vzápětí uložil pokutu ve výši 300 000 rublů za to, že se s takovou nálepkou odmítl zaregistrovat.
Zakladatel fondu Dmitrij Zimin, který projekty platil ze svých zahraničních účtů, následně Rusko opustil. Podle vědců šlo přitom o jednu z mála soukromých dobročinných organizací, která podporovala vědu a školství. Jen letos chtěl dát do vědy v Rusku půl miliardy rublů.