Rusové zastavili Ukrajině plyn, do Evropy proudí dál

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 1. 7. 2015 11:47
Gazprom krok zdůvodňuje tím, že si Kyjev další dodávky nepředplatil. Rozhodnutí o zastavení dodávek přichází poté, co zkrachovala vídeňská jednání o ceně plynu. Jednání má pokračovat v září.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ruský plynárenský koncern Gazprom oznámil, že ve středu dopoledne přestal dodávat Ukrajině plyn, protože si Kyjev dodávky nepředplatil.

"Ukrajina nezaplatila za dodávky plynu za červenec. Gazprom od 10:00 (09:00 SELČ) přerušil dodávky plynu na Ukrajinu," řekl šéf společnosti Alexej Miller.

Zdůraznil, že Gazprom nedodá Ukrajině žádný plyn bez zaplacení předem.

Ukrajinská strana již oznámila, že tranzit do zemí Evropské unie pokračuje v obvyklém množství.

Oznámení Gazpromu přišlo jen pár hodin poté, co ukrajinská vláda vydala prohlášení, že 56 procent své spotřeby pokrývá dodávkami ze zemí Evropské unie, a zároveň nedlouho poté, co zkrachovala vídeňská jednání o ceně plynu, která zprostředkovala Evropská unie. Cílem dialogu bylo určení cen pro dodávky na příštího čtvrt až půl roku.

Jednání mají pokračovat v září

Ukrajinský ministr energetiky Vladimir Děmčišin podle serveru Rádia Svobodná Evropa předeslal, že budou jednání pokračovat v září. Jeho ruský protějšek Aleksander Novak se nechal slyšet, že bylo rozhodnutí Kyjeva nepředplatit si další dodávky politické.

Evropská komise vydala neutrální prohlášení, podle něhož se pozice Ruska a Ukrajiny "rozcházejí".

Rusko dramaticky zvýšilo ceny za plyn v únoru minulého roku po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Od té doby byly ceny upravovány řadou dočasných úmluv.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy