Klausův muž Jakl: Ropná katastrofa? Mediální bublina

Pavel Baroch
12. 8. 2010 13:20
Novináři podle prezidentova tajemníka hledali týdny jednoho umaštěného ptáka
Foto: Reuters

Praha - Ropná katastrofa v Mexickém zálivu, která způsobila kožní potíže desítkám lidí, zahubila zatím tisíce ptáků, želv či delfínů a kvůli níž se uzavřely desítky kilometrů pláží, je podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla pouhou mediální bublinou.

Smyslem tohoto "globálního představení" je podle Klausovy pravé ruky pouze vytáhnout z peněžek velké peníze.

"Po světě denně umírají tisíce dětí na nemoci, hladem a na následky lokálních válek. Od ropy z Mexického zálivu nedostalo ani jedno dítě vyrážku nebo rýmu. Že by miliony mrtvých ryb? To bychom je denně viděli ze všech stran od tlamiček po ocasní ploutvičky ve všech televizích a novinách," napsal Jakl ve svém blogu pro iDNES.cz.

"Tři týdny trvalo stovkám mediálních štábů, než našly prvního zamaštěného ptáka a hned jeho fotogenické záběry oblétly celý svět," uvedl Klausův tajemník.

"A jak byl celý svět stále dojatější z toho kdovíčím zamaštěného ptáka, začalo se mluvit se o stamilionech, miliardách, desítkách miliard, které to všechno bude stát. Které kdosi bude muset zaplatit a komusi jinému skončí v kapse," dodal Jakl.

Největší ropná katastrofa v historii

Dubnová exploze ropné plošiny britské společnosti BP přitom podle expertů způspbilo největší ropnou katastrofu v dějinách. Podle aktuálních informací amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru se zatím našlo 3,9 tisíc mrtvých ptáků, 517 želv a 71 delfínů. Experti ovšem soudí, že většina uhynulých zvířat se vůbec nenašla.

Přírodovědci ovšem odhadují, že škody budou daleko větší a příroda se bude vzpamatovávat roky. Ohromná ropná skvrna například hubí mořský plankton, který je největším výrobcem kyslíku.

Obama: Jako teroristický útok z 11. září

Prezident Barack Obama přirovnal ekologickou katastrofu k teroristickým útokům z 11. září 2001.

Foto: Reuters

"Tento ropný únik již je nejhorší ekologickou pohromou, jaké kdy Amerika čelila. Na rozdíl od zemětřesení či hurikánu nejde o jednotlivou událost, která páchá škodu během několika minut či dní," uvedl Obama v červnu v emotivním projevu z Oválné pracovny.

"Miliony galonů ropy, jež se vylily do Mexického zálivu, jsou spíše jako epidemie, se kterou se budeme potýkat měsíce, či dokonce roky," dodal americký prezident.

Podle dřívějších zpráv televize CNN už ropa uniklá ropa způsobila zdravotní komplikace - především kožní potíže či problémy s dýcháním - desítkám lidí. Ve státě Louisiana úřady zaznamenaly 71 případů, dalších 15 v Alabamě.

Vládní zpráva katastrofu zmírňuje

Aktuální vládní zpráva se ovšem snaží dopady ropné katastrofy zmírnit. V dokumentu, z něhož nejspíš vycházel i prezidentův tajemník Ladislav Jakl, se uvádí, že tři čtvrtiny ropy uniklé z havarovaného vrtu v Mexickém zálivu se podařilo zachytit nebo se v moři rozptýlilo přirozenou cestou.

Problémem je, že zpráva vycházela do značné míry pouze z odhadů a modelování a pro mnohé vědce je naprosto nedůvěryhodná.

"Pokud by někdo předložil něco podobného na akademické půdě, rozcupoval by každý tuhle zprávu na tisíc kousků," řekla například Samantha Joyeová, mořská bioložka z Georgijské univerzity.

Tisíce rybářů bez práce

Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha sice uznal, že novináři si nepříliš všímají utrpení dětí po celém světě, jak to v blogu zmiňuje Klausův muž Jakl, zároveň odmítl, že se v Mexickém zálivu nic tak tragického nestalo.

"Není to mediální bublina," řekl Aktuálně.cz Kotecký. Dodal, že ropná skvrna způsobila i ohromné škody tisícům rybářů anebo turistickému průmyslu, který vypočítá ztrátu na více než 20 miliard dolarů.

BP přišel o desítky miliard dolarů a o šéfa

Britský koncern BP utrpěl kvůli ropné katastrofě v Mexickém zálivu ve druhém čtvrtletí roku rekordní ztrátu 23,3 miliardy dolarů (452,7 miliardy korun) a výkonný ředitel firmy Tony Hayward k 1. říjnu odchází.

Firma také uvedla že vyčlení 32,2 miliardy dolarů do rezerv na krytí škod a výplatu nároků po havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu. To je podstatně víc, než očekávaných 19 miliard dolarů.

Naproti kavárně Slávia - hned vedle Národního divadla stoji provizorní billboard s reklamou na prezidentovu knihu.
Naproti kavárně Slávia - hned vedle Národního divadla stoji provizorní billboard s reklamou na prezidentovu knihu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ropná plošina Deepwater Horizon patřící BP explodovala 20. dubna a dva dny nato se potopila. Likvidace škod z unikající ropy už stála firmu kolem čtyř miliard dolarů, zatím ale není jasné, jaký bude celkový účet. Hovoří se až o částce 60 miliard.

Klaus a spol. proti ochranářům

Prezident Klaus a jeho nejbližší spolupracovníci včetně tajemníka Ladislava Jakla jsou známi svým vyhraněným postojem k ekologii.

Ve své nejznámější "antioteplovací" knize Modrá, nikoli Zelená planeta přirovnal Klaus environenmentalismus se socialismem a marxismem.

"Přístup environmentalistů k přírodě je obdobou marxistického přístupu k ekonomickým zákonitostem, protože i oni se snaží svobodnou spontaneitu vývoje světa (a lidstva) nahradit rádoby optimálním, centrálním či - jak je dnes módní říkat - globálním plánováním světového vývoje," napsal Klaus.

"Jako ostatní utopie je i tato uskutečňovaná (nikoli uskutečnitelná!) pouze omezováním svobody a diktátem malé menšiny vyvolených drtivé většině lidí," dodal prezident Václav Klaus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy