New York/Bagdád - Poražený kandidát z předloňských prezidentských voleb John McCain je nadšen z iráckých parlamentních voleb, které se konaly 7. března.
V komentáři, který napsal pro deník Wall Street Journal, uvedl, že volby jsou triumfem pro Irák a Spojené státy. Podle něj se mýlili lidé, kteří tvrdili, že na Blízkém východě nemůže existovat demokracie nebo že islám a demokracie jsou neslučitelné.
"Hlasy jsou stále teprve sčítány, jedno je jisté. Volby byly svobodné a demokratické. Je nezpochybnitelné, že se rodí skutečná a autentická irácká demokracie," uvedl arizonský senátor, který podporoval v roce 2003 útok na Irák, ale později tvrdě kritizoval ministra obrany Donalda Rumsfelda za zvolenou taktiku.
McCain v komentáři vyzval k pokračování americké diplomatické a ekonomické angažovanosti v Iráku, zatímco se skoro 100 tisíc amerických vojáků začne stahovat a do konce roku 2011 by měli zemi opustit.
"Iráčané budou ještě mnoho let potřebovat všestrannou americkou podporu pro svoji křehkou, pracně budovanou demokracii," domnívá se senátor. Obamův plán stáhnout vojáky příští rok z Iráku nezpochybnil.
Irácká volební komise zatím sečetla 95 procent odevzdaných hlasů a z výsledků vyplývá, že současný premiér Núrí Malikí překvapivě nezvítězil. Nejvíce hlasů má blok Irakíja, který vede bývalý předseda vlády Ajád Alláví.
Irakíja si zakládá na sekulárním programu, odmítá sektářské dělení Iráku a islámský radikalismus.
Seskupení Irácké národní spojenectví, reprezentující především šíitské muslimy na jihu země, skončilo podle dosavadních výsledků až třetí. V tomto bloku také kandidoval protiamerický radikální duchovní Muktada Sadr.
Konečné výsledky mají být známy v pátek, očekávají se složitá jednání o vytvoření koalice.
Malikí už vyzval k přepočítání hlasů v Bagdádu a několika dalších provinciích, protože prý má zprávy o nesrovnalostech. Sám premiér přitom před hlasováním vyzýval všechny politiky, aby akceptovali výsledky a nedopustili tak další destabilizaci Iráku.