Bagdád - Lze tu najít jedny z nejzajímavějších archeologických lokalit a řadu významných islámských památek. Ale přesvědčit turisty, aby sem jezdili, je jedním z nejtěžších úkolů na světě, píše britský deník The Times.
Šéf irácké turistické centrály Hamúd Massam Jakúbí si je však jistý, že násilí ustoupí a cizinci začnou jezdit: "Přál bych si, aby nás navštěvovali turisté z celého světa, protože je tady toho hodně k vidění," říká.
Užmoulaná turistická brožurka z osmdesátých let na zaprášené recepci jednoho z bagdádských hotelů mu dává za pravdu. Najdete v ní třeba fotografii mešity al-Askárí ve městě Samara, jednoho z nejposvátnějších míst šíitů. Průvodce se rozplývá popisem, jak nádherné město to je.
Před několika dny o možnostech rozvoje turistiky diskutovalo na společném setkání okolo dvou set iráckých hoteliérů a dalších pracovníků v cestovním ruchu. Ústup násilností v posledních týdnech jim dodal optimismu.
Jenže přilákat do země turisty po třech desetiletích nestability není snadné. Cizinci považují Irák za jedno z nejnebezpečnějších míst světa a řada památek, včetně mešity v Samaře, byla během násilností poničena.
Například největší bagdádské muzeum bylo po americké invazi v roce 2003 vyrabováno, starověké město Ktésifón bylo zasaženo boji během války v Perském zálivu.
Přesto první turisté začínají jezdit.
Zatím do Iráku cestují hlavně Íránci, kteří navštěvují posvátná místa a účastní se poutí. Ti tvoří asi 95 procent všech cizinců, kteří do země přicestují.
Centrála cestovního ruchu ale zaznamenala i cestovatele z Evropy. "Tento rok dorazilo z Evropy asi 5000 turistů - byly mezi nimi i skupiny z Německa i Ukrajiny. Většina cizinců však přicestovala z Londýna," říká šéf irácké centrály cestovního ruchu Jakúbí. "Většinou navštívili významné památky. V průměru strávili tři dny v Nadžafu a čtyři dny v Karbale," dodává. Centrála se nyní snaží, aby do Iráku zamířili západní baťůžkáři.
"Zlatým obdobím byla sedmdesátá léta," říká turistický průvodce a mluvčí iráckého ministerstva turistiky Hassan al Fajad. V té době do Iráku, kolébky civilizace, cestovala řada Němců, Japonců a Francouzů.
Teď Irák znovu začíná s propagací. Turistická centrála uspořádala soutěž o plakát, který by zemi nejlépe reprezentoval. Pracovníci ministerstva turistiky tvrdí, že vízum lze získat na kterékoliv ambasádě. Volných pokojů je v iráckých hotelech dostatek.
Čtěte také: