Virus MERS je mimořádný. 59 procent nakažených zemřelo

Martin Novák Martin Novák
20. 6. 2013 15:10
Lékaři varují, že koronavirus je nebezpečnější než SARS. Úmrtnost na něj byla mnohem nižší
Foto: Reuters

Rijád - Nový koronavirus, nazývaný MERS-CoV podle svého původu na Blízkém východě (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus), je patrně nebezpečnější a více smrtící než jeho předchůdce SARS.

Úmrtnost mezi lidmi, kteří se nakazili, zatím celosvětově činí 59 procent a v Saúdské Arábii, kde se virus objevil poprvé a je tam nejvíce rozšířen, dokonce 65 procent.

Americký epidemiolog Trish Perl zkoumal situaci přímo na místě v Saúdské Arábii. "Úmrtnost je extrémně vysoká," řekl deníku Washington Post.

Nepředpokládá, že by svět čelil nebezpečí rozsáhlé globální epidemie, ale nakažené je podle něj nutné držet ve velmi přísné izolaci.

Osm versus devětapadesát

MERS-CoV způsobuje dýchací potíže a selhání ledvin. Úmrtnost lidí nakažených SARS byla mnohem nižší. Pouhých osm procent.

Epidemie SARS se rozšířila v roce 2003 hlavně v Asii a Kanadě, epicentrem byl Hongkong. O život přišlo přes osm stovek lidí.
Skupina expertů napsala v odborném časopise New England Journal of Medicine, že MERS-CoV se snadno šíří z člověka na člověka, což se už několikrát stalo v nemocnicích, kam byli postižení pacienti převezeni.

"Nyní už víme, že infikovaný pacient nakazil v nemocnici jiného člověka. Ten byl následně převezen do jiné nemocnice, kde nakazil dalšího muže," uvedl americký lékař.

V Saúdské Arábii se někteří postižení nakazili v nemocnicích, kde byli na dialýze.

Připomíná sluneční korónu

Na začátku týdne oznámila Saúdská Arábie další čtyři oběti tohoto koronaviru. Zemřeli už také lidé ve Velké Británii, Francii, Itálii, Tunisku a Jordánsku. Ve Francii zemřel infikovaný pacient v nemocnici v Lyonu po několika měsících hospitalizace.

Virus se rozšířil ze Saúdské Arábie.
Virus se rozšířil ze Saúdské Arábie. | Foto: Reuters

Inkubační doba nemoci je podle posledních závěrů lékařů zhruba pět dní. Koronaviry vizuálně připomínají sluneční korónu, odtud jejich název.

"Možnost šíření tady je, ale zatím těch případů je pořád málo. Nakazil se tím Francouz, který byl na dovolené ve Spojených arabských emirátech, a od něj pak muž, který s ním ležel v nemocnici. Takže zřejmě jde o šíření mezilidským kontaktem, ale zatím bych byla opatrná v předpovědích, zda to může být vážná epidemie," řekla v květnu Aktuálně.cz Martina Havlíčková, vedoucí Oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákaz Státního zdravotního ústavu.

Podle ní je velmi těžké a skoro nemožné dopředu odhadnout, jak vážná může být případná epidemie.

Při plánovaní opatření proti pandemické chřipce se vychází z nějakých průměrných odhadů. Ze statistického modelu, který se ale samozřejmě pak nemusí potvrdit. Může to být nedostačující, nebo naopak předimenzované," říká Martina Havlíčková.

Experti Světové zdravotnické organizace se podle agentury AP obávají, že virus se může podstatně rozšířit během muslimského postního měsíce ramadánu, kdy Saúdskou Arábii s jejími posvátnými místy islámu navštíví miliony muslimů z celého světa.

 

Právě se děje

Další zprávy