Vinen. Jihoafrický soud vynesl první rozsudek nad Krejčířem

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 8. 2015 15:18
Uprchlý Čech se podle soudce dopustil únosu a pokusu o vraždu bratra drogového dealera.

Johannesburg - Jihoafrický soud uznal Čecha Radovana Krejčíře vinným z únosu, pokusu o vraždu a pokusu o přechovávání narkotik.

Jde o verdikt v první ze čtyř kauz, v nichž Krejčíř figuruje. Podle žaloby se dopustil únosu a pokusu o vraždu bratra drogového dealera.

Výše trestu bude podle portálu The Citizen News oznámena 11. září.

"Není jasné, na jak dlouho by (Krejčíř) mohl jít za mříže. Není v této věci žádné minimum a ani maximum," uvedl zpravodajský server EWN na Twitteru k rozhodnutí soudu. Z celkové výše trestu bude odečtena doba, kterou strávil ve vazbě.

Video:

Soudce Colin Lamont označil za důvěryhodnou výpověď Bhekiho Lukheleho. Ten u soudu prohlásil, že ho Krejčíř a jeho komplicové 25. června 2013 unesli a čtyři dny mučili.

Chtěli z něj dostat informace, kam s 25 kilogramy pervitinu zmizel dealer, známý pod přezdívkou Doktor.

"Přijímám Lukheleovy důkazy o tom, že byl přepaden, odvlečen, omezen na osobní svobodě a bit," cituje jihoafrického soudce server News24. Lamont též dospěl k závěru, že Krejčíř byl hlavou gangu.

Krejčíř, který byl v ČR odsouzen k deseti a půl rokům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, žije v JAR od roku 2007.

Ve vazbě v Jihoafrické republice je od roku 2013. Pokusu o vraždu, za který byl v pondělí odsouzen, se měl dopustit poté, co se nepovedl obchod s drogami v přepočtu za téměř 43 milionů korun.

Spojka, co měla drogu předat, zmizela i s pětadvaceti kilogramy čistého pervitinu. Krejčířova skupina poté unesla jeho bratra - už zmíněného Bhekiho Lukheleho.

Zvítězila lež a nenávist, prohlásil Krejčíř

Radovan Krejčíř ale čelí i dalším obžalobám: z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů, Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vraždy soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

Krejčíř vinu ve všech případech odmítá. České televizi po rozhodnutí soudu řekl, že lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou.

 

Právě se děje

Další zprávy