Vinen. Jihoafrický soud vynesl první rozsudek nad Krejčířem

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 8. 2015 15:18
Uprchlý Čech se podle soudce dopustil únosu a pokusu o vraždu bratra drogového dealera.

Johannesburg - Jihoafrický soud uznal Čecha Radovana Krejčíře vinným z únosu, pokusu o vraždu a pokusu o přechovávání narkotik.

Jde o verdikt v první ze čtyř kauz, v nichž Krejčíř figuruje. Podle žaloby se dopustil únosu a pokusu o vraždu bratra drogového dealera.

Výše trestu bude podle portálu The Citizen News oznámena 11. září.

"Není jasné, na jak dlouho by (Krejčíř) mohl jít za mříže. Není v této věci žádné minimum a ani maximum," uvedl zpravodajský server EWN na Twitteru k rozhodnutí soudu. Z celkové výše trestu bude odečtena doba, kterou strávil ve vazbě.

Video:

Soudce Colin Lamont označil za důvěryhodnou výpověď Bhekiho Lukheleho. Ten u soudu prohlásil, že ho Krejčíř a jeho komplicové 25. června 2013 unesli a čtyři dny mučili.

Chtěli z něj dostat informace, kam s 25 kilogramy pervitinu zmizel dealer, známý pod přezdívkou Doktor.

"Přijímám Lukheleovy důkazy o tom, že byl přepaden, odvlečen, omezen na osobní svobodě a bit," cituje jihoafrického soudce server News24. Lamont též dospěl k závěru, že Krejčíř byl hlavou gangu.

Krejčíř, který byl v ČR odsouzen k deseti a půl rokům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, žije v JAR od roku 2007.

Ve vazbě v Jihoafrické republice je od roku 2013. Pokusu o vraždu, za který byl v pondělí odsouzen, se měl dopustit poté, co se nepovedl obchod s drogami v přepočtu za téměř 43 milionů korun.

Spojka, co měla drogu předat, zmizela i s pětadvaceti kilogramy čistého pervitinu. Krejčířova skupina poté unesla jeho bratra - už zmíněného Bhekiho Lukheleho.

Zvítězila lež a nenávist, prohlásil Krejčíř

Radovan Krejčíř ale čelí i dalším obžalobám: z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů, Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vraždy soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

Krejčíř vinu ve všech případech odmítá. České televizi po rozhodnutí soudu řekl, že lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy