JAR v kauze Krejčíř poprvé vyslechne i svědky v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2015 21:19
Podle Solomona Magkaleho z vedení jihoafrické policie jde o nejrozsáhlejší kriminální případ v moderní historii země. Krejčíř zatím čelí obžalobě ve čtyřech procesech, další obvinění mají následovat.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg/Praha - Jihoafrická policie zahájila nová vyšetřování spojená s Čechem Radovanem Krejčířem a poprvé vyslechne také svědky v Česku.

Jde o případy podezření na dvacet vražd a praní špinavých peněz. Podle České televize a Českého rozhlasu to řekl Solomon Magkale z vedení jihoafrické policie. Krejčíř, který v roce 2005 uprchl z Česka před vyšetřováním a žije v JAR od roku 2007, považuje postup místní policie za zmanipulovaný.

Podle Magkaleho jde o nejrozsáhlejší kriminální případ v moderní historii země. Krejčíř zatím čelí obžalobě ve čtyřech procesech, další obvinění ale mají následovat. Už v pondělí si má Krejčíř vyslechnout první rozsudek v případu, v němž je obviněn z únosu a mučení bratra drogového dealera. Podle policie má však na svědomí mnohem závažnější zločiny.

"Tohle je teprve začátek. Procházíme maratonem soudních jednání, velmi obtížných a náročných případů. Pro detektivy to byla extrémně těžká práce, ale nashromáždili řadu důkazů," řekl Magkale podle rozhlasu. Dodal, že celé vyšetřování může trvat deset až 15 let.

Jihoafričtí detektivové chtějí hledat důkazy i v zahraničí, včetně České republiky, uvedl Makgale. V Česku chtějí vyslýchat bývalého Krejčířova spolupracovníka Miloslava Potišku a jeho ženu, kteří před Krejčířem z JAR uprchli. Podle Krejčířových advokátů ale Potiška z JAR utekl ze strachu, že bude stíhán kvůli svému vlastnímu kriminálnímu chování.

Od Potiškova výslechu si policie slibuje například informace o vraždě libanonského obchodníka Sama Issy. Kromě Krejčíře chtějí policisté v této kauze dostat před soud i jeho syna Denise.

"Mluvíme o více než sto trestných činech, do nichž je Krejčíř zapleten," řekl Magkale. "Je mimo jiné podezřelý z účasti na dvaceti vraždách, v patnácti případech se podílel na obchodování s drogami a na svědomí má třicet vloupání," vypočítává generálporučík policie. Podle něj od listopadu 2013, kdy je Krejčíř ve vazbě, policie získala mnoho nových svědectví.

V souvislosti s Krejčířovými případy policie dělá i čistky ve vlastních řadách, protože Krejčíř údajně využíval podpory úplatných policistů, kteří už jsou obviněni a budou souzeni. "Chystáme se ale dál zatýkat - vysoké důstojníky, úředníky i soudce nejvyššího soudu, byznysmeny, a dokonce i ty, kteří jsou označováni za kapitány našeho průmyslu," prohlásil Magkale. Policii se podle něj totiž ve spojení s Krejčířovými případy podařilo odhalit řadu korupčních kauz.

V Česku byl Krejčíř odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Českou žádost o Krejčířovo případné vydání blokuje skutečnost, že jihoafrické úřady zatím nerozhodly o Krejčířově žádosti o azyl.

 

Právě se děje

Další zprávy