Víme, proč plešatíme, tvrdí američtí vědci

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 1. 2011 11:00
Vlasy se nevytrácejí, pouze se stávají čím dál tenšími.
Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

New York - Američtí vědci možná objevili skutečnou příčnu mužského plešatění. Hlavní problém podle nich netkví v tom, že by vlasy prostě přestaly růst, ale v tom, že se stávají čím dál tenčími.

Vlasy plešatějících mužů na některých částech hlavy mění svou strukturu - zmenšují se a přeměňují se v kratinké chloupky, až se stanou pro lidské oko takřka nepostřehnutelnými. Tak vznikají typická kolečka nebo kouty, které se s přibývajícím věkem zvětšují.

Výzkum totiž ukázal, že pokožka hlavy obsahuje stejný počet vlasových buněk jak na lysých místech, tak tam, kde zůstává kštice zdánlivě neporušena.

"To znamená, že plešatění způsobuje chyba v procesu přeměny kmenové buňky na progenitorovou," cituje server BBC autora výzkumu George Cotsarelise. Progenitorová buňka je jakási mezifáze mezi ještě nediferenciovanou kmenovou a vlasovou buňkou.

Američtí vědci tedy jinými slovy přišli na to, že se vlasové folikuly u plešatějících lidí nevytrácejí, nýbrž se přeměňují a začínají namísto vlasů produkovat chloupky postřehnutelné pouze pod mikroskopem.

Pokud by se tento degenerující proces podařilo zastavit, mohlo by plešatění navždy odzvonit, doufají autoři studie Pensylvánské univerzity, o níž informoval magazín Journal of Clinical Investigation.

Nakonec by tak mohl být v každé lékárně k dostání krém proti plešatění. "Fakt, že u plešatějších lidí neubývají vlasové buňky, nám dává naději, že je budeme v budoucnu schopni reaktivovat," dodává Cotsarelis.

Plešatění je dědičné a podle všeho na něj má vliv i hladina testosteronu. Každý člověk nicméně v průměru ztrácí asi sto vlasů denně. U někoho se to neprojeví ani po dlouhé řadě let.

 

Právě se děje

Další zprávy