Při minometných útocích v jižní čtvrti Bagdádu zahynulo v neděli 15 lidí, 45 osob bylo zraněno. Podle AFP dopadlo do dvou skupin lidí nejméně osm střel.
V Bákubě ve stejný den střelci zabili dva chlapce, kteří hráli na hřišti fotbal.
Na zaplněném nádraží na jižním okraji Bagdádu vybuchla už ráno nálož v autobuse. Policie napočítala pět mrtvých a tři raněné.
O pár desítek minut později otřásl výbuch šíitskou mešitou v Basře. Útok, který způsobil "jen" několik lehčích zranění, nastal krátce poté, co zde radikální šíitský duchovní Muktada Sadr vystoupil na veřejném shromáždění. Podle agentury AFP Sadr přítomné vyzval, aby v Bagdádu demonstrovali za odchod okupačních jednotek ze země.
Jen několik hodin předtím zahynuli při výbuchu nálože na silnici dva američtí vojáci.
Hilla jako symbol
Vlna násilností vyvolaná středečním útokem na šíitskou svatyni v Sámaře si tak vyžádala už na 200 obětí.
Nádraží, kde v neděli ráno explodoval autobus, leží v oblasti Hilla, nábožensky smíšené části metropole. Lokalita je pro současné nepokoje symbolická - zatímco samotná Hilla patří šíitům, okolní vesnice jsou sunnitské. Právě v této oblasti došlo k vůbec nejkrvavějšímu jednotlivému útoku Al-Káidy v Iráku. Před rokem tu sebevrah zabil 125 lidí.
Kvůli sílícímu napětí se v domě iráckého premiéra Ibráhíma Džaafarího už v sobotu sešli nejvyšší iráčtí politici a velvyslanci USA a Británie v Iráku, aby podle agentury Reuters jednali o složení příští vlády.
Krátce před touto schůzku se v Bagdádu setkali také sunnitští a šíitští duchovní, i oni hovořili o společném postupu vůči násilí.
Sunnité po nedávných útocích na sunnitskou komunitu rozhovory o vládě bojkotovali, ale o víkendu se k nim znovu připojili. Jednání v Džaafarího rezidenci vysílala v přímém přenosu irácká televize.
Krvavá sobota
Během uplynulé soboty v Iráku zemřelo skoro 40 lidí.
Nejméně osm mrtvých a 31 zraněných si vyžádala exploze nálože v automobilu na tržišti v šíitském svatém městě Karbalá na jihu země. Guvernér stejnojmenné provincie řekl, že byl zatčen pachatel atentátu, který údajně chtěl původně zaútočit na šíitské svatyně ve městě, ale bezpečnostní opatření kolem nich útok neumožnila.
Tři lidé zahynuli v iráckém hlavním městě při útocích na účastníky pohřbu novinářky, která přišla o život ve středu v iráckém městě Sámara.
V arabském světě známá redaktorka televize Al-Arabíja Atvar Bahdžátová byla unesena a zabita spolu se svým kameramanem a zvukařem ve středu, když reportovala o násilnostech po útoku na šíitskou svatyni v Sámaře.
V ovzduší napětí mezi šíity a sunnity po násilí v Sámaře bylo rovněž u Bákuby postříleno 12 členů jedné rodiny a u mešity v Bagdádu zahynulo při noční přestřelce s povstalci 14 policistů.
Násilí vedlo k vyhlášení nezvyklého zákazu denního vycházení, který začal platit v Bagdádu a třech iráckých provinciích do sobotního odpoledne. Ani to ale násilnosti nezastavilo.
Zákaz pohybu automobilů
Ministr vnitra Bákir Súlagh na tiskové konferenci přenášené televizí oznámil, že ve třech provinciích bude denní zákaz vycházení zrušen. Oznámil ale, že od nedělních šesti ráno místního času bude platit čtyřiadvacetihodinový zákaz veškerého pohybu automobilů v Bagdádu a na jeho předměstích. Žádné vozy také nebudou smět do iráckého hlavního města vjíždět.
Obyvatelé Bagdádu se mohou pohybovat po svých čtvrtích pěšky. Zadržen má být každý, kdo bude mít u sebe zbraň, řekl ministr vnitra.
Nábožensky motivované násilí posledních dnů patří k nejhorším krizím, jaké Irák zažil od svržení režimu Saddáma Husajna na jaře 2003. Ohrožuje také sestavování nové vlády, v níž by byly zastoupeny všechny tři hlavní skupiny v Iráku - šíité, sunnité a Kurdové.
"Pokud bude v této zemi občanská válka, tak nikdy neskončí," prohlásil ministr obrany Saadún Dulajmí.
Dal také najevo, že je ochoten ukončit násilí všemi prostředky. "Jsme připraveni zaplnit ulice obrněnými vozidly," řekl.