Vietnamský parlament povede žena, poprvé od nástupu komunistů k moci

ČTK ČTK
31. 3. 2016 8:54
Nguyen Thi Kim Ngan se stane první ženou, která bude stát v čele pětisetčlenného vietnamského parlamentu. Je to poprvé od roku 1945, kdy se moci v zemi ujala komunistická strana, kdy Národní shromáždění nepovede muž. Post předsedy parlamentu je jednou ze čtyř nejvyšších funkcí komunistického režimu v zemi. Vietnam podle analytiků provádí personální změny na nejvyšších postech jednak proto, že mnozí představitelé jsou v pokročilém věku a odcházejí do důchodu, jednak kvůli přípravám očekávané návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy.
Nguyen Thi Kim Ngan se stane první ženou, která bude stát v čele vietnamského parlamentu.
Nguyen Thi Kim Ngan se stane první ženou, která bude stát v čele vietnamského parlamentu. | Foto: Reuters

Hanoj - Vietnamský parlament poprvé v historii povede žena. Do čela Národního shromáždění byla zvolena Nguyen Thi Kim Ngan, jíž dalo hlas přes 95 procent přítomných poslanců. Post předsedy parlamentu je jednou ze čtyř nejvyšších funkcí komunistického režimu v zemi, napsala agentura AFP.

Jednašedesátiletá Nguyen Thi Kim Ngan při skládání přísahy slíbila věrnost národu a ctění ústavy. Bude první ženou, která povede jednokomorový parlament od nastoupení komunistického režimu v roce 1945. Národní shromáždění má 500 členů, z toho čtvrtina jsou ženy.

Nguyen Thi Kim Ngan pochází z jihu a do funkce ji už v lednu na svém sjezdu vybrala vládnoucí Komunistická strana Vietnamu. Nguyen Thi Kim Ngan patří k 19 členům vedení této strany.

Vietnam je zemí jedné politické strany - komunisté mají v parlamentu přes 450 křesel. V sobotu by mělo Národní shromáždění hlasovat o novém vietnamském prezidentovi.

Podle analytiků citovaných AFP urychluje Vietnam personální změny na nejvyšších postech jednak proto, že mnozí představitelé jsou v pokročilém věku a odcházejí do důchodu, jednak kvůli přípravám návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy, očekávaného koncem května.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy