Žena ve Vietnamu porodila dvojčata, která mají dva různé otce

Zahraničí Zahraničí
4. 3. 2016 22:55
Otec dvojčat si dva roky lámal hlavu tím, proč mu jedno z jeho dětí není ani trochu podobné. Podstoupil proto testy DNA a zjistil, že je otcem pouze jednoho z nich. Jeho manželka měla v době početí pohlavní styk s dalším mužem, a protože její tělo uvolnilo dvě vajíčka najednou, došlo ke dvojitému oplodnění. Takových případů je na světě známo pouze asi 10.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hanoj - Ve Vietnamu se narodila dvojčata, která si vůbec nejsou podobná. Po dvou letech od narození testy DNA odhalily, že mají dva různé otce.

Do Centra pro genetickou analýzu v Hanoji přišel muž, který vyžadoval testy otcovství.

Kvůli dotěrným příbuzným chtěl zjistit, zda je skutečně otcem dvojčat, která porodila jeho manželka.

Rodině bylo divné, že jedno z dětí mu není ani trochu podobné. A nebylo vlastně podobné ani svému sourozenci.

Zatímco jeden z nich má husté vlnité vlasy, druhé je má naopak hladké a rovné.

To by u dvouvaječných dvojčat za normálních okolností nebylo nic neobvyklého, z testů ale vyplynulo, že je otcem jen jednoho z nich.

Aby se vyloučila možná záměna novorozeňat v porodnici, podstoupila DNA testy i matka. V jejím případě však shoda panovala u obou dětí.

Ve Vietnamu jde o první zaznamenaný případ tohoto neobvyklého jevu, který se odborně nazývá "heteropaternální superfekundace". Může k němu dojít, když má žena pohlavní styk se dvěma různými muži během několika hodin a její tělo uvolní ve stejném menstruačním cyklu hned dvě vajíčka.

Na světě je známo asi jen deset dvojčat, která se narodila dvěma otcům. Jsou to však jen odhady, protože se nevede žádná dlouhodobá statistika. Objevila se například v Polsku, Španělsku, v USA nebo v Indii.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy