Foto: Vietnam oslavil 70 let nezávislosti obří přehlídkou

Foto: Vietnam oslavil 70 let nezávislosti obří přehlídkou
Ve Vietnamu se dnes konala vojenská přehlídka u příležitosti oslav dne vietnamské nezávislosti.
Po měsících příprav pochodovali vojáci a civilisté na náměstí Ba Dinh, kde před 70 lety Ho Či Min vyhlásil nezavilost na Francii.
Ve slavnostním průvodu pochodovalo 30 000 lidí.
Nad hlavami zavlála žlutá hvězda na červeném poli - oficiální vlajka Vietnamu.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, David Kohout
2. 9. 2015 20:00
Zúčastnilo se jí na 30 000 lidí, mezi vojáky byli i civilisté či policistky.

Hanoj - Po měsíci příprav oslavily desetitisíce lidí ve vietnamské metropoli Hanoji sedmdesát let od vyhlášení nezávislosti. Vedení země uspořádalo velkolepou vojenskou přehlídku, ve které defilovalo na 30 000 lidí.

Mezi stovkou národních symbolů, vlajek, krojů nechyběly ani ty komunistické. V průvodu pak pochodovali kromě armádních složek i civilisté.

Přehlídce pak přihlížel  i prezident země Truong Tan Sang, který ve své dvacetiminutové řeči řekl, že z chudé, zaostalé a zemědělské země se stala země s rozvinutou ekonomikou, expandující a politicky stabilní.

Pro automobily se uzavřelo okolo 40 hlavních ulic. Ti, kdo se nemohli přehlídky zúčastnit, pak měli možnost pochod sledovat v přímém přenosu na 15 obrazovkách rozmístěných po celém městě.

Takto přehlídku zachytili fotoreportéři agentury Reuters.

 

Právě se děje

před 27 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy