reklama
 
 

Video: Zubař ohrozil 7000 pacientů virem HIV

29. 3. 2013 14:10
Zubař s 36letou praxí nesterilizoval nástroje, přestože měl pacienty s AIDS a žloutenkou

Oklahoma City - Působí-li lékař příliš mladě, často se setká s nedůvěrou některých pacientů. Ani léta praxe ale profesionalitu nezaručují.

Šokujícím způsobem se o tom přesvědčilo na 7000 pacientů oklahomského dentisty, který nedostatečně dezinfikoval své nástroje, přestože věděl, že jsou mezi jeho pacienty lidé nakažení viry HIV a žloutenky.

"Není jisté, jak dlouho k takovým praktikám docházelo, ordinoval šestatřicet let," přiznala agentuře AP Kaitlin Sniderová, mluvčí zdravotního odboru města Tulsa, na jehož předměstí měl zubař W. Scott Harrington praxi.

Sedmi tisícům pacientů, které od roku 2007 ošetřil, město podle Sniderové rozesílá dopisy, v nichž jim doporučí nechat si udělat testy na HIV a Hepatitidu B i C. Nákaza těmito infekčními onemocněními se totiž může projevit až po mnoha letech.

Harringtonova bývalá pacientka Joyce Baylorová, která se o všem dozvěděla z médií, je v šoku. "Ordinace byla čistá, všechno se zdálo být v pořádku," svěřila se CNN.

Na vše se přišlo náhodou, když hygienici kontrolovali ordinaci při pátrání po zdroji nákazy žloutenkou typu C. Zjistili, že sterilizátor nefungoval tak, jak měl, a zubař používal stejné nástroje pro ošetření infekčních i ostatních pacientů.

Poté, co vyšlo najevo, v jakých hygienických podmínkách pacienty ošetřuje, lékař svou praxi raději dobrovolně zavřel. Tím se ale nevyhne soudnímu řízení, které by mělo začít 19. dubna.

"Pravděpodobnost, že by se u něj v ordinaci někdo nakazil, je nicméně malá. "Jde o preventivní opatření. V zájmu zdraví pacientů je ale důležité, aby se nechali otestovat, i když je takovýto přenos infekce vzácný," cituje televize NBC z prohlášení města.

autor: Petr Jemelka | 29. 3. 2013 14:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama