Video: Zubař ohrozil 7000 pacientů virem HIV

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 3. 2013 14:10
Zubař s 36letou praxí nesterilizoval nástroje, přestože měl pacienty s AIDS a žloutenkou

Oklahoma City - Působí-li lékař příliš mladě, často se setká s nedůvěrou některých pacientů. Ani léta praxe ale profesionalitu nezaručují.

Šokujícím způsobem se o tom přesvědčilo na 7000 pacientů oklahomského dentisty, který nedostatečně dezinfikoval své nástroje, přestože věděl, že jsou mezi jeho pacienty lidé nakažení viry HIV a žloutenky.

"Není jisté, jak dlouho k takovým praktikám docházelo, ordinoval šestatřicet let," přiznala agentuře AP Kaitlin Sniderová, mluvčí zdravotního odboru města Tulsa, na jehož předměstí měl zubař W. Scott Harrington praxi.

Sedmi tisícům pacientů, které od roku 2007 ošetřil, město podle Sniderové rozesílá dopisy, v nichž jim doporučí nechat si udělat testy na HIV a Hepatitidu B i C. Nákaza těmito infekčními onemocněními se totiž může projevit až po mnoha letech.

Harringtonova bývalá pacientka Joyce Baylorová, která se o všem dozvěděla z médií, je v šoku. "Ordinace byla čistá, všechno se zdálo být v pořádku," svěřila se CNN.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na vše se přišlo náhodou, když hygienici kontrolovali ordinaci při pátrání po zdroji nákazy žloutenkou typu C. Zjistili, že sterilizátor nefungoval tak, jak měl, a zubař používal stejné nástroje pro ošetření infekčních i ostatních pacientů.

Poté, co vyšlo najevo, v jakých hygienických podmínkách pacienty ošetřuje, lékař svou praxi raději dobrovolně zavřel. Tím se ale nevyhne soudnímu řízení, které by mělo začít 19. dubna.

"Pravděpodobnost, že by se u něj v ordinaci někdo nakazil, je nicméně malá. "Jde o preventivní opatření. V zájmu zdraví pacientů je ale důležité, aby se nechali otestovat, i když je takovýto přenos infekce vzácný," cituje televize NBC z prohlášení města.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy