Po novorozeněti se daří léčit i dospělé s HIV

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 3. 2013 9:22
Trik je stejný, začít s léčbou okamžitě a použít koktejl třech léků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Dva týdny poté, co američtí lékaři oznámili, že se jim podařilo vyléčit HIV pozitivního novorozence, přišli jejich francouzští kolegové s tvrzením, že stejným způsobem lze zbavit nákazy i dospělé.

Stejně jako u právě narozených dětí je podle nich potřeba začít s léčbou okamžitě po infekci, a to koktejlem tří léků, který se nyní používá u pacientů s již rozvinutou nemocí AIDS.

Úspěšnost takové léčby by podle Francouzů mohla dosahovat 5 až 15 %, což je vzhledem k dosavadní neléčitelnosti onemocnění nadějné číslo.

Zmíněný postup v případě úspěchu virus úplně nevymýtí, ale oslabí ho do takové míry, že už není schopen tělu ublížit. Hladina virů v krvi pak klesá pod měřitelnou hodnotu a pacienti jsou považováni za "funkčně" vyléčené.

Problém je v tom, že většina nakažených se o své nemoci dozví až v době, kdy se nemoc poprvé projeví (AIDS se rozvine), což už je pozdě.

Francouzští lékaři nicméně zkoumali anamnézu 14 pacientů, u nichž se nemoc podařilo funkčně vyléčit. A zjistili, co mají společného: dostali se do nemocnice kvůli jiným obtížím, HIV u nich byl zjištěn náhodou a lékaři jim ihned nasadili léky.

Vytipovaní pacienti po několika letech (v průměru po třech) léky užívat přestali, ale hladiny viru, který se za normálních okolností při léčbě ukrývá v tzv. rezervoárech, se už v jejich krvi znovu neobjevil.

"Nejde o likvidaci viru, ale remisi infekce, část pacientů už poté nepotřebuje další léčbu," řekl BBC hlavní autor studie publikované v odborném magazínu PLoS Pathogens.

K funkčnímu vyléčení podle něj dochází zřejmě proto, že si vir HIV při včasném nasazení léků (Antiretrovirální terapie) nestihne vytvořit "úkryty" z nichž po vysazení léků nebo při oslabení organismu útočí. Proč se ale vyléčí jen někteří, lékaři zatím nevědí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy