Video z rekonstrukce. Tak Pistorius zabil svoji přítelkyni

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 7. 2014 12:22
Australská televize odvysílala video, na němž jihoafrický paralympik předvádí, jak na pahýlech skrz dveře do koupelny střílel na svou partnerku. Ta byla na místě mrtvá.
Rekonstrukce střelby Oscara Pistoriuse | Video: Youtube

Sydney/Pretoria - Australská televize zveřejnila video z rekonstrukce střelby v domě handicapovaného atleta Oscara Pistoria.

Snímky sportovce, jenž v dětství podstoupil dvojnásobnou amputaci nohou pod koleny, zachycují, kterak na pahýlech spěchá směrem ke koupelně a několikrát skrz zamčené dveře střílí po své přítelkyni Reevě Steenkampové.

Sedmadvacetiletý jihoafrický paralympik tvrdí, že v únoru loňského roku střílel v domnění, že jde o zloděje; prokuratura se naopak snaží přesvědčit soud, že moc dobře věděl, kdo za dveřmi stojí. Zabíjel prý v afektu, po předchozí divoké hádce.

Na dalších záběrech zmiňovaného záznamu pak Oscar Pistorius snáší svou sestru po schodech tak, jak podle svých slov snášel svou smrtelně zraněnou přítelkyni.

Jedním z účelů rekonstrukce byla snaha prokázat, jak rychle si mohl Pistorius po střelbě nasadit protézy. Prokuratura se totiž v jeho výpovědi snaží nalézt a dokázat nesrovnalosti. A to, zda v době střelby měl, nebo neměl protézy, by mohla být jednou z nich. 

Vyhlídky? Zproštění viny až doživotí

Podle Pistoriova advokáta Briana Webbera video vzniklo loni v říjnu, americká firma ho natočila pro účely obhajoby a na veřejnost se prý vůbec nemělo dostat. Australské televizi proto hrozí žaloba.

Producent programu Sunday Night, v rámci něhož stanice Channel Seven záznam odvysílala, ale trvá na tom, že jeho tým materiál získal legálně.    

Soudkyně Thokozile Masipaová bude muset v následujících dnech rozhodnout, zda je Pistorius vinen z vraždy nebo zabití. V prvním případě by mu hrozilo až doživotí, ve druhém maximálně patnáct let. V úvahu ale samozřejmě přichází i zproštění viny. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy