Video z rekonstrukce. Tak Pistorius zabil svoji přítelkyni

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 7. 2014 12:22
Australská televize odvysílala video, na němž jihoafrický paralympik předvádí, jak na pahýlech skrz dveře do koupelny střílel na svou partnerku. Ta byla na místě mrtvá.
Rekonstrukce střelby Oscara Pistoriuse | Video: Youtube

Sydney/Pretoria - Australská televize zveřejnila video z rekonstrukce střelby v domě handicapovaného atleta Oscara Pistoria.

Snímky sportovce, jenž v dětství podstoupil dvojnásobnou amputaci nohou pod koleny, zachycují, kterak na pahýlech spěchá směrem ke koupelně a několikrát skrz zamčené dveře střílí po své přítelkyni Reevě Steenkampové.

Sedmadvacetiletý jihoafrický paralympik tvrdí, že v únoru loňského roku střílel v domnění, že jde o zloděje; prokuratura se naopak snaží přesvědčit soud, že moc dobře věděl, kdo za dveřmi stojí. Zabíjel prý v afektu, po předchozí divoké hádce.

Na dalších záběrech zmiňovaného záznamu pak Oscar Pistorius snáší svou sestru po schodech tak, jak podle svých slov snášel svou smrtelně zraněnou přítelkyni.

Jedním z účelů rekonstrukce byla snaha prokázat, jak rychle si mohl Pistorius po střelbě nasadit protézy. Prokuratura se totiž v jeho výpovědi snaží nalézt a dokázat nesrovnalosti. A to, zda v době střelby měl, nebo neměl protézy, by mohla být jednou z nich. 

Vyhlídky? Zproštění viny až doživotí

Podle Pistoriova advokáta Briana Webbera video vzniklo loni v říjnu, americká firma ho natočila pro účely obhajoby a na veřejnost se prý vůbec nemělo dostat. Australské televizi proto hrozí žaloba.

Producent programu Sunday Night, v rámci něhož stanice Channel Seven záznam odvysílala, ale trvá na tom, že jeho tým materiál získal legálně.    

Soudkyně Thokozile Masipaová bude muset v následujících dnech rozhodnout, zda je Pistorius vinen z vraždy nebo zabití. V prvním případě by mu hrozilo až doživotí, ve druhém maximálně patnáct let. V úvahu ale samozřejmě přichází i zproštění viny. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy